“Πολύ σκληρός για να πεθάνει” στα Πηγάδια ο Καραϊσκάκης! (βαθμολογία)

Δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί της η Ξάνθη κόντρα στον Καραϊσκάκη και έτσι έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Ιωνικό.

Η ομάδα της Άρτας αποδείχτηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για τους Ακρίτες, που ναι μεν είχαν την πλήρη κατοχή στο ματς, αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με πολύτιμο βαθμό από τα Πηγάδια, που τους δίνει τη δυνατότητα να “ξεκολλήσουν” από την τελευταία θέση της Super League 2.

Μόλις στο 5ο λεπτό η πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Σιατραβάνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπάζογλου έπιασε δυνατή κεφαλιά και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπουργάνη.

Η πίεση της Ξάνθης καρποφόρησε νωρίς και συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό, όταν ο Ναζίμ έχασε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, ο Ντίνας σούταρε, η μπάλα άλλαξε πορεία σε αμυντικό του Καραϊσκάκη και κατέληξε στα δίχτυα του Μπουργάνη (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όταν ο Δούμτσιος έγινε παραλήπτης της μπάλας σε καλή θέση, αλλά ο Βέρκερ απομάκρυνε σωτήρια.

Στο 21′ η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σιατραβάνη, ωστόσο ο ίδιος παίκτης προσπάθησε να σκοράρει αλά Πανένκα αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Ξάνθη απείλησε με το δεύτερο γκολ όταν ο Παντελιάδης έκανε τη σέντρα αλλά ο Σιατραβάνης δεν πρόλαβε για λίγα εκατοστά τη μπάλα.

Στο 52′ η σειρά της ομάδας από την Άρτα να απειλήσει, όταν ο Κορέλας έκανε ωραία ατομική προσπάθεια που κατέληξε σε δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Μπέντο.

Στο 67′ οι γηπεδούχοι σκόραραν με κεφαλιά του Καπνίδη, όμως ο βοηθός το ακύρωσε για off-side.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Ξάνθη ξανά στην επίθεση, ο Σρόιχεν δοκίμασε το σουτ και απέκρουσε ο Μπουργάνης.

Στο 82′ και στο 83′ η Ξάνθη έφτασε κοντά στο γκολ, αρχικά σε σουτ του Καπνίδη που απέκρουσε ο Μπουργάνης και στη συνέχεια σε κεφαλιά ψαράκι του Τάσου Παπάζογλου που έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Τάμπας.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ξάνθη έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Θυμιάνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 90+5′ ο Καραϊσκάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία για μια σπουδαία νίκη όταν ο Μαραθωνίτης έκλεψε την μπάλα αλλά την κράτησε παραπάνω απ όσο έπρεπε και όταν πάσαρε στον Ναζίμ ο Μπέντο βρέθηκε σε ετοιμότητα.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές) : Μπέντο, Παπάζολγου Τ., Βέρκερ, Παντελιάδης, Μπριλάντε, Θυμιάνης, Δημούτσος, Ντίνας (59′ Τάτος), Σιατραβάνης (59′ Έμπερτ), Σρόιχεν, Παπάζολγου Θ. (65′ Καπνίδης)

Καραϊσκάκης Άρτας (Γιάννης Μάγγος) : Μπουργάνης, Τάμπας, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Νταλακούρας, Ναζίμ, Μπρέμπος (55′ Μαραθωνίτης), Κλιγγόπουλος, Δούμτσιος (79′ Γυφτοκώστας), Τσούτσης (65′ Μαύρου), Κορέλας (55′ Κόκας)