Βαθμολογική άνοδος για τα Χανιά, 1-0 τον Διαγόρα

Συνεχίζει το σερί η ΠΑΕ Χανιά, ειδικά μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Νίκο Παπαδόπουλο.

Η ομάδα της Κρήτης δυσκολεύτηκε αλλά έκαψε την αντίσταση του Διαγόρα και έφτασε τους 28 βαθμούς, όσους και ο Εργοτέλης στην 4η θέση.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε με εντυπωσιακό τρόπο ο Καμαρά στο 61ο λεπτό.

H πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 7′ όταν ο Κοντοχρήστος εκτέλεσε κόρνερ, ο Σμυρλής βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα από κοντά στα δίχτυα, όπως επίσης και το σουτ του Λινάρδου, που πήρε το ριμπάουντ.

Δύο λεπτά αργότερα και πάλι απείλησε ο Διαγόρας, ο Κονέ από κοντά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη.

Στο 16′ νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Διαγόρα και πάλι με τον Σμυρλή, ο οποίος απέτυχε από κοντά να πλασάρει σωστά και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 53′ η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, με τον Καρλίτος να σουτάρει και τον Τσέλιο να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ! Το κόρνερ εκτελέστηκε με τον Κάσσο να παίρνει τη κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω απο την εστία της ομάδας της Ρόδου!

Ένα λεπτό μετά ξανά τα Χανιά στο προσκήνιο, όταν ο Διαμαντόπουλος έκανε το σουτ, ο Τσέλιος απόκρουσε, ο επιθετικός της ομάδας των Χανίων σούταρε ξανά και δέχτηκε μαρκάρισμα απο τον Κοντοχρήστο, ζητώντας πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κοντοχρήστου.

Στο 61′ η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε, όταν ο Καμαρά δοκίμασε το πόδι του και σημείωσε ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση τέρμα (1-0).

Στο 78′ ο Διαγόρας έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Αλάεθ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ απέναντι στον Κουτζαβασίλη, όμως το πλασέ που επιχείρησε κατέληξε λίγο δίπλα απο το αριστερό δοκάρι.

Στο 84′ ο Νίκολιτς προσπάθησε να γεμίσει στη μικρή περιοχή προς τον Μασένα, αλλά ο Κοντοχρήστος απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ.

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Πλέγας (46′ Παναγιωτούδης), Κάρλος, Δημητριάδης (80′ Δημητριάδης), Κάσσος (77′ Βρεττός), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος (80′ Μασένα).

Διαγόρας Ρόδου (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Μανωλάκης (68′ Κάκκο), Ρουγκάλας (42′ λ.τ. Σελινιωτάκης), Κωστούλας (79′ Καρατάσιος), Κοντοχρήστος, Λινάρδος, Σμυρλής (68′ Αλάεθ), Κονέ (79′ Μπαστακός), Μασούρας, Αθανασίου.