Ο Φίλιππος Βέροιας «σφράγισε» την 7η θέση με νίκη 3-0 επί του ΟΦΗ

Με νίκη επί του ΟΦΗ με 3-0 σετ στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης ολοκλήρωσε ο Φίλιππος Βέροιας την παρθενική του πορεία στην Volley League.

Όπως αναφέρει το volleynews, με μία καλή εμφάνιση και την 7η θέση στην τελική κατάταξη η ομάδα του Σωκράτη έκλεισε τη σεζόν απέναντι στον μαχητικό ΟΦΗ που όμως στον τελευταίο αγώνα έμεινε από δυνάμεις.

Ο Φίλιππος είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στο 1ο σετ από το 8-8 ξέφυγε 8-10 με δύο μπλοκ, κράτησε το +2 μέχρι το 13-15 και από εκεί πήρε διαφορά στο σκορ με 16-21 και 19-25, χάρις την υπεροχή του στην επίθεση.

Στο 2ο σετ ο ΟΦΗ προηγήθηκε 7-6, αλλά ο Φίλιππος με σερί 3-0 προσπέρασε 7-9. Στο πιο αμφίρροπο σημείο του αγώνα έγινε ράλι στο σκορ μέχρι το 17-17. Ο Φίλιππος με νέο σερί 3-0 προηγήθηκε 17-20 και μέχρι το τέλος κράτησε το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα καθώς με 23-25 πήρε τελικά το σετ. Στο 3ο σετ με σερί 3-0 ο Φίλιππος ξέφυγε 3-8 και αργότερα 13-19. Ο ΟΦΗ μείωσε 17-19 με σερί 4-0 αλλά το ξέσπασμα του δεν είχε συνέχεια, και η ομάδα της Βέροιας κατέκτησε το σετ με 20-25 και 0-3.

Διαιτητές: Μουλά Ειρήνη, Βουδούρης. Παρατηρητής: Πολίτης. Επόπτες: Κατερλή, Παπαγιαννόπουλος. Γραμματεία: Θεοδωρίδου.