Όλο και πιο κοντά στην πρώτη θέση ο Ιωνικός, 3-0 στην Άρτα (βαθμολογία)

Επιβλητικός ο Ιωνικός και στην Άρτα, επικράτησε με 3-0 του τοπικού Καραϊσκάκη και παραμένει στο +5 από τον δεύτερο Λεβαδειακό.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού δεν άφησε πολλά περιθώρια στους ουραγούς και παρά το “στείρο” πρώτο μέρος, βρήκε τις επιθετικές λύσεις που έψαχνε στη συνέχεια και έφτασε στο ευρύ σκορ.

Σκόρερς για τους “κυανόλευκους” οι Κάστρο, Πλατέλλας και Κουϊρουκίδης.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο 20λεπτο, ο Ιωνικός είχε την πρώτη ευκαιρία στο ματς, όταν ο Πλατέλλας έκανε τη σέντρα και ο Βλαχομήτρος αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και στο 25′ ο Κάστρο έφτασε κοντά στο γκολ αλλά ο Χουάντερσον είπε “όχι”.

Η πίεση του Ιωνικού στα τελευταία λεπτά καρποφόρησε στο 27′ όταν ο Ρόλε εκτέλεσε ωραία το φάουλ και ο Κάστρο με κεφαλιά-ψαράκι νίκησε τον Χουάντερσον (0-1).

Στο 32′ ξανά ο Ιωνικός στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Γκοτσούλιας σούταρε δυνατά η μπάλα ένα μέτρο εκτός εστίας.

Η υπεροχή του Ιωνικού επιβεβαιώθηκε και στο 40ο λεπτό όταν ο Πλατέλλας έκανε άψογο κοντρόλ εκτός περιοχής, πέρασε έναν αμυντικό και με σουτ στο “Γ” νίκησε τον Χουάντερσον (0-2).

Παρά την πίεση των γηπεδούχων για να μειώσουν το σκορ, ο Ιωνικός ήταν αυτός που πέτυχε το τρίτο γκολ. Στο 69΄ο Κορέλας βρέθηκε ολομόναχος, με τον Αναγνωστόπουλο εξουδετερωμένο αλλά δεν πλάσαρε όπως έπρεπε και στην αντεπίθεση ο Μάναλης με τον Κουϊρουκίδη άλλαξαν ωραία τη μπάλα και ο τελευταίος έγραψε το 0-3.

Στο 90+6′ ο Καραϊσκάκης έφτασε κοντά στο γκολ της τιμής, αλλά ο Χατζηδίμπας αστόχησε από καλή θέση

Καραϊσκάκης Άρτας (Γιάννης Μάγγος) : Χουάντερσον, Θεολόγου (74′ Φετεινίδης), Χατζηδίμπας, Νταλακούρας, Δούμτσιος (79′ Γαλεάδης), Γυφτοκώστας (54′ Κορέλας), Μπρέμπος (46′ Μαραθωνίτης), Ταμπάς, Κόκας, Τσούτσης (54′ Δερμιτζάκης), Κλιγγόπουλος.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Αναγνωστόπουλος, Κύργιας, Κοτσώνης, Παπαγεωργίου, Γκοτσούλιας, Μουμίν (85′ Κονέ), Ματσούκας, Βλαχομήτρος (68′ Τσιριγώτης), Ρόλε (85′ Σινγκ), Πλατέλλας (58′ Κουϊρουκίδης), Κάστρο (58′ Μάναλης)