ΑΕΚ από τα…παλιά, 3-1 στο “Κλεάνθης Βικελίδης”! (βαθμολογία)

Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και μάλιστα με ένα ευρύ σκορ.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε τρία γκολ και ουσιαστικά έβγαλε…νοκ άουτ τους “κιτρίνους” της Θεσσαλονίκης, που αιφνιδιάστηκαν σε μεγάλο βαθμό.

Με τη νίκη του αυτή, ο “δικέφαλος” έφτασε τους 51 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τον Άρη, ενώ μπορεί να παραμείνει εκεί αν ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός δεν επικρατήσουν στα ματς που διεξάγονται σήμερα.

Ο Τάνκοβιτς στο 12′ ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Λόπες από τον Ροζ και νίκησε τον Κουέστα για το πρώτο γκολ του ματς, με τους γηπεδούχους να θέλουν στη συνέχεια να φέρουν το ματς στα ίσια, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 28′ όμως η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ όταν ο Ανσαριφάρντ τροφοδότησε τον Σιμάνκι, ο Πολωνός -αν και βρέθηκε απέναντι στον Κούέστα-«έσπασε» την μπάλα στον Βασιλαντωνόπουλο που εύκολα έγραψε το 0-2.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Θεσσαλονικείς, στο 37′ η ΑΕΚ κέριδσε και δεύτερο πέναλτι και πάλι από τον Ρόουζ, με τον Ανσαριφάρντ να ευστοχεί για το 0-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης μπήκε δυνατά και με την είσοδο του Μάνου απέκτησε μεγαλύτερη επιθετικότητα, με αποτέλεσμα στο 56′ ο Ημαθιώτης φορ να βρει ωραία τον Μαντσίνι και ο τελευταίος μείωσε για τους γηπεδούχους.

Και ενώ θα περίμενε κανείς πως ο Άρης θα αποκτούσε ακόμη μεγαλύτερη ορμή, η ΑΕΚ ισορρόπησε και μάλιστα απείλησε σε τουλάχιστον δύο φορές με το τέταρτο γκολ.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε θριαμβεύτρια την ΑΕΚ, που πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας των play off.

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Σάκιτς, Σούντγκρεν (70′ Γκάνεα), Δεληζήσης (86′ Ματίγια), Ρόουζ, Τζέγκο, Σάσα, Σάντε Σίλβα (86′ Μήτρογλου), Μπρούνο (46′ Μάνος), Μπερτόλιο, Μαντσίνι (70′ Ματέο Γκαρσία)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ) : Τσιντώτας, Λόπες, Βασιλαντωνόπουλος (60′ Μιτάι), Νεντελτσεάρου, Σβάρνας, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος (64′ Μάνταλος), Κρίστισιτς, Τάνκοβιτς, Λιβάι Γκαρσία (64′ Ολιβέιρα), Ανσαριφάρντ (75′ Κοσίδης)