Μεγάλη νίκη για την Παναχαϊκή, μπήκε στην εξάδα (βαθμολογία)

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, η Παναχαϊκή επικράτησε των Χανίων με 3-2, χάρη σε γκολ του Αραβίδη, στην τελευταία φάση του αγώνα! Χαμένο πέναλτι και μία κόκκινη κάρτα για τους «κυανόλευκους».

Οι Πατρινοί τα έδωσαν όλα, καθώς η νίκη τους έδινε τη δυνατότητα να μπουν στην εξάδα των play off και τελικά δικαιώθηκαν στο τέλος, με “δράστη” τον Αραβίδη ο οποίος στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Από την άλλη πλευρά, οι Χανιώτες δέχτηκαν τα πρώτα τους γκολ μετά από 8 αγωνιστικές, ωστόσο και σήμερα είχαν την ευκαιρία για μια ακόμη σημαντική επιτυχία αλλά δεν τα κατάφεραν.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακό, με αρκετές φάσεις και τρία γκολ! Τα Χανιά ξεκίνησαν καλύτερα, χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 7ο λεπτό. Ο Κάσσος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Βασιλόγιαννη, ο οποίος σούταρε αλλά ο Κολοβούρης απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ. Στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Πλέγα μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά ο Κολοβούρης ήταν και πάλι εκεί για να διώξει.

Παρόλο που οι Κρητικοί ήταν αυτοί που είχαν τις φάσεις, η Παναχαϊκή κατάφερε να βρει το «δρόμο» προς τα δίχτυα. Στο 13’, μετά από εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Πλιάτσικας έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω με τον Κουσκουνά να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά.

Στο 25’ ο Κουσκουνάς σκόραρε και πάλι, με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μπρους αλλά το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο αρχηγός της ομάδας ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 32’ τα Χανιά έφτασαν στην ισοφάριση με όμορφο πλασέ του Βασιλόγιαννη, μετά από εξαιρετική κάθετη του Διαμαντόπουλου. Η Παναχαϊκή απάντησε άμεσα στο γκολ που δέχτηκε, καθώς λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Μασούρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Αραβίδη να πλασάρει ανενόχλητος για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, τα Χανιά μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι και στο 50ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία, καθώς μετά από λάθος γύρισμα στην άμυνα της Παναχαϊκής, ο Διαμαντόπουλος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 57’ ο Καρλίτο σούταρε έξω από την περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει για λίγο έξω, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Διαμαντόπουλος σκόραρε αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ με το γκολ να ακυρώνεται.

Στο 68’ ο Μασένα ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Πλιάτσικα, με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι, τον Δημητριάδη να αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά τον Κολοβούρη να του λέει «όχι» και να κρατάει το 2-1!

Στο 75’ ο Μασένα σε μία αψυχολόγητη ενέργεια, δέχτηκε απευθείας κόκκινη για χτύπημα στον Λαρέα, αφήνοντας με δέκα παίκτες την ομάδα του.

Στο 77΄ο Τριανταφυλλάκος πέρασε στη θέση του Πλέγα και στο αμέσως επόμενο λεπτό, δικαίωσε το Νίκο Παπαδόπουλο, καθώς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-2, φέρνοντας το παιχνίδι στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις, η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή τω Χανίων, στον Αραβίδη, ο οποίος δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, Αραβίδης μετά από πάσα του Τσερούκι, σκόραρε για το 3-2, δίνοντας μία μεγάλη νίκη στην Παναχαϊκή!

Παναχαϊκή (Χρήστος Καραπίτσος): Κολοβούρης, Πάνος, Πλιάτσικας, Λαρέα, Σταμόπουλος, Μπρους, Ανάκογλου (83′ Γιούσης), Αραβίδης, Μπάτροβιτς (64′ Μουστακόπουλος), Κουσκουνάς, Μασούρας (88′ Τσερούτι).

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Σωτηράκος (46′ Ουνγιαλίδης), Παναγιωτούδης (46′ Δημητριάδης), Πλέγας (77′ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος, Κάσσος (61′ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος (61′ Μασένα).