Νίκη για τον ΠΑΟΚ στη Σύρο και προβάδισμα για την τρίτη θέση (βαθμολογία)

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play off του πρωταθλήματος της Volley League, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εκτός έδρας του Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκινήσε με τους: Τερζή, Εβάντρο, Σωτηρίου, Άγκανιτς, Κανέλλο, Ντεν Ντρις και λίμπερο Κοκκινάκη στην αρχική του σύνθεση, πήρε ένα προβάδισμα από το ξεκίνημα (1-3), το οποίο κατάφερε να διατηρήσει και στη συνέχεια (5-8). Οι “ασπρόμαυροι”, με το πόδι στο “γκάζι”, άνοιξαν τη διαφορά στο +6 (7-13), το οποίο διατήρησαν μέχρι το 11-17, οπότε και άνοιξαν τη διαφορά στο +8 (12-20) για να κατακτήσουν τελικά το πρώτο σετ με 17-25 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, αν και πορεύτηκε ισόπαλος μέχρι το 7-7, έδωσε το δικαίωμα στον γηπεδούχο Φοίνικα να περάσει μπροστά στο σκορ με 10-7. Ωστόσο, οι “ασπρόμαυροι”, με ένα σερί 3-0, ισοφάρισαν και πάλι σε 10-10, περνώντας μπροστά στο σκορ με 10-11. Η ισοπαλία, όμως, διατηρήθηκε μέχρι το 14-14, οπότε και ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω στο σκορ (17-14). Αν και προσπάθησε να φέρει και πάλι το σκορ στα “ίσια”, δεν τα κατάφερε, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ με 25-20 σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχτισαν από νωρίς μία διαφορά (3-5), την οποία έπειτα την άνοιξαν στο +5 (5-10) και στο +6 (6-12). Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν την αντίδρασή τους μειώνοντας σε 13-14. Ο Δικέφαλος, όμως, μην αφήνοντας, περιθώρια για περαιτέρω αντίδραση, άνοιξε και πάλι τη διαφορά (15-19) και έφτασε τελικά στην κατάκτηση του σετ με 18-25 σκορ.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν “χέρι-χέρι” μέχρι το 5-5, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τον έλεγχο και να ανοίγει τη διαφορά στο +7 (6-13). Το μεγάλο προβάδισμα δεν το έχασε στιγμή ο Δικέφαλος (9-17), φτάνοντας εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 15-25 σκορ και της νίκης με 1-3 σετ.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πολεμήσει την κούραση των συνεχόμενων παιχνιδιών, καθώς και του μεγάλου ταξιδιού μέχρι τη Σύρο και να πάρει τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι. Πλέον, ο Δικέφαλος στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση της Τετάρτης, όπου αντιμετωπίζει εκτός έδρας, στο “Μελίνα Μερκούρη” τον Ολυμπιακό.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, κρατήθηκε από τους διαιτητές ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νότη Λίτσα που «έφυγε» από τη ζωή το πρωί της Κυριακή 11 Απριλίου σε ηλικία 75 ετών.

Φοίνικας Σύρου – ΠΑΟΚ: 1-3

Αναλυτικά τα σετ: 17-25, 25-20, 18-25, 15-25