Σπουδαία ανατροπή και νίκη επί του Ολυμπιακού για τον Παναθηναϊκό (βαθμολογία)

Ο μοναδικός φετινός στόχος για τον ΠΑΟ είναι η κατάληψη της τρίτης θέσης και θα έρθει μόνο αν ο Παναθηναϊκός νικήσει τους «νησιώτες» και μετά θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα του ΠΑΟΚ με τους «ερυθρόλευκους».

Σε ότι αφορά το πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ από την αρχή σχεδόν ως το τέλος του.

Πιο συγκεκριμένα το ματς ξεκίνησε 8-8 ενώ λίγο μετά τα μισά ο ΠΑΟ πήρε προβάδισμα με 16-15. Ωστόσο ο ΠΑΟ απώλεσε το σετ στο φινάλε του καθώς κάποιες λεπτομέρειες και λάθη έφεραν το τελικό 23-25.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πάλι μαζί στο σκορ με 7-7 και 10-10 όμως ο ΠΑΟ κατόρθωσε και πήρε προβάδισμα τριών πόντων με 16-13.

Αναφορικά με το τρίτο σετ ο ΠΑΟ έμεινε πίσω στα μισά του σετ με 8-13 αλλά έπειτα από μια συγκλονιστική εξέλιξη κατάφερε να το πάρει με 36-34 και να μειώσει σε 1-2.

Η εικόνα του ΠΑΟ στο τέταρτο σετ ήταν εξίσου καλή και το κέρδισε με 25-23.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός ήταν συγκλονιστικός και πάτησε τον Ολυμπιακό με 15-7.