Με έναν…πρώην της Βέροιας η νίκη του Πανσερραϊκού! (βαθμολογία)

Σπουδαία νίκη για τον Πανσερραϊκό, που υποχρέωσε τη Βέροια στην πρώτη της φετινή ήττα.

Μάλιστα, το γκολ που δέχτηκε στο 86ο λεπτό ήταν το πρώτο της “Βασίλισσας” στο πρωτάθλημα, ενώ “δράστης” ήταν ο Μάικλ Ολαϊτάν, ο οποίος ήρθε στην Ελλάδα για πρώτη φορά για λογαριασμό της Βέροιας.

Η αναμέτρηση είχε δραματικό σε εξέλιξη χαρακτήρα, με τους πρωτοπόρους να τα βρίσκουν…σκούρα από τους Σερραίους, οι οποίοι ήταν διαβασμένοι τακτικά και έκλεισαν καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Καβουσάκη.

Ωστόσο, παρά την ήττα της, η Βέροια παρέμεινε στην κορυφή του Βορείου Ομίλου, έχοντας πλέον δύο συγκατοίκους, την Καβάλα (γνώρισε την πρώτη ήττα στην Τρίγλια) και τον Ολυμπιακό Βόλου, που πέρασε νικηφόρα από την Αριδαία.

Στα πρώτα 25 λεπτά, το παιχνίδι είχε αναγνωριστικό χαρακτήρα και δε σημειώθηκε κάποια καλή στιγμή στα αντίπαλα καρέ. Στο 25′ το πρώτο καλό σουτ στο ματς με τον Σιμόνι, που κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 41′ ξανά η Βέροια στο προσκήνιο, ο Πασάς πάσαρε στον Πεταυράκη, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή του Πανσερραϊκού, έκανε την κοντινή σέντρα στον Λουκίνα, τον οποίο έκλεισαν καλά οι αντίπαλοι αμυντικοί και απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με την είσοδο δύο πρώην παικτών της “Βασίλισσας”, των Γιώργου Γεωργιάδη και Μάικλ Ολαϊτάν, οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επιθετικοί και βγήκαν με αξιώσεις στα καρέ του Βελλίδη.

Ωστόσο, η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε για τη Βέροια και συγκεκριμένα στο 71′ όταν ο Πόζογλου πάσαρε για τον Σιμόνι, αυτός θέλησε να βρει με τη μία τον Λουκίνα, τον οποίο όμως πρόλαβε ο Καβουσάκης.

Στο 85′ ο νεοεισελθόντας Αποστολόπουλος δοκίμασε το σουτ από μακριά, η μπάλα κατέληξε ένα μέτρο περίπου δίπλα από το δοκάρι του Καβουσάκη.

Για να φτάσουμε στο 86′ όταν ο Πανσερραϊκός έφτασε στο γκολ, το οποίο του έδωσε τη νίκη. Ο Ολαϊτάν βρέθηκε εκτός περιοχής, δοκίμασε το σουτ, ο Βελλίδης δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα η οποία κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 88′ η Βέροια θέλησε να αντιδράσει, αλλά ο Καβουσάκης βρέθηκε σε ετοιμότητα στο σουτ του Αποστολόπουλου.

Πανσερραϊκός (Πέτρος Στοΐλας) : Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Πίντο, Κρητικός, Μαρκιόνι (56′ Ψάλτης), Κόντσι (56′ Ολαϊτάν), Λουφάκης (46′ Γεωργιάδης), Μέσι (90+3′ Πέτρου), Πράντο (75′ Γκούρτσας)

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας (58′ Οικονόμου), Βεργώνης, Μούργος (58′ Πόζογλου), Πασάς (84′ Καραγιάννης), Σιμόνι (73′ Αποστολόπουλος), Λουκίνας.