Football League - Γενικά

Πέρασε από την Αριδαία ο Ολυμπιακός Βόλου και έπιασε κορυφή (photos+βαθμολογία)

Μεγάλη νίκη με 1-0 πέτυχε ο Ολυμπιακός Βόλου στην Αριδαία επί του τοπικού Αλμωπού με 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας με πάθος και ψυχή, κατάφεραν να σημειώσουν το γκολ που τους έδωσε τους τρεις βαθμούς στο 68’. Σκόρερ ο Ιάσων Παπαδημητρίου με πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαγκαλίδη και γέμισμα του Κόλα στην περιοχή.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους να αναπτυχθεί, απέναντι σε μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα, η οποία πίεζε και προσπαθούσε να παίξει επιθετικά.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αλμωπός είχε μια καλή στιγμή με το Γκέσιο στο 18’ (σούταρε άουτ), ενώ στο 20’ ο Τσαγκαλίδης με σουτ έξω από την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καραγιαννίδη, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια. Ο τερματοφύλακας του Αλμωπού ενήργησε σωτήρια και στο 45+2’, όταν απέκρουσε το δυνατό σουτ του Γραικού μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο ματς, κατάφερε να σκοράρει με τον Παπαδημητρίου στο 68’ και είχε μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία με τον Τζούριτς στο 76’ (απέκρουσε το πλασέ του Σέρβου ο Καραγιαννίδης).

Ο Αλμωπός προσπάθησε για την ισοφάριση, με τον δραστήριο Γκέσιο, όμως η ανασταλτική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλή και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να απειλήσουν το τέρμα του Ξενοδόχοφ.

δείτε φωτογραφίες στο goalpost.gr

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης) : Καραγιαννίδης, Μουζούρης, Προκοπίου (46’ Χαντζάρας), Μανιός, Ρογγότης, Γκαλέγκος (56’ Έππας), Κιουλτζόπουλος (56’ Κοζάκης), Βενέτης (46’ Τούφας), Κολτσίδας (76’ Λουσέρο), Πέττας, Γκέσιος.

Ολυμπιακός Βόλου (Στέφανος Ξηρόφωτος) : Ξενοδόχοφ, Γραικός, Μπουτζίκος, Φιλίποβιτς, Γιαννίτσης, Αγρόδημος, Κόλα, Σκοπελίτης (46’ Τζούριτς), Βουκελάτος, Τσαγκαλίδης (90+3’ Κολέλα), Παπαδημητρίου (86’ Παπακώστας).