Κυριαρχία για 28′ και νίκη του Παναθηναϊκού στην Πυλαία (βαθμολογία)

Επιβάλλοντας πλήρως το παιχνίδι του για 28 λεπτά, ο Παναθηναϊκός  πέρασε από την Πυλαία το «εμπόδιο» του ΠΑΟΚ πιο γρήγορα από όσο μαρτυρά το τελικό 74-68.

Οι «πράσινοι» εκμεταλλευόμενοι τα υψηλά ποσοστά τους αλλά και τα μεγάλα κορμιά τους, «έχτισε» από νωρίς διαφορές που παγιώθηκαν πάνω από τους 15-20 πόντους για να φτάσουν στην επικράτηση, παρότι ο Δικέφαλος μείωσε τη διαφορά στην τελευταία περίοδο.

Αυτή ήταν η έβδομη συνεχόμενη νίκη του Παναθηναϊκού που χρειάζεται ακόμη μία για να εξασφαλίσει και μαθηματική την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Για τον ΠΑΟΚ μπήκε τέλος στο σερί τεσσάρων νικών του, αλλά με μία ήττα που δεν θα του κοστίσει αφού έχει εξασφαλίσει την 5η θέση.

Για τους νικητές που εκτέλεσαν με 51% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα, ο Μποχωρίδης είχε 13 πόντους, ο Μακ 11 με πέντε ριμπάουντ και οχτώ ασίστ και άλλους 11 ο Χεζόνια σε 15′ συμμετοχής. Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε πολύ από κοντά (38% στα δίποντα), βρήκε λύσεις με τρίποντα (43%) και αιφνιδιασμούς (12 πόντοι), έχοντας κορυφαίους τον Λοβ με 14 πόντους και τον Κάρτερ με 12 ενώ πέντε πόντους, εννιά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ είχε ο Κακλαμανάκης.

Μετά το αρχικό 5-0 του ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός με 3/3 τρίποντα προσπέρασε γρήγορα με 15-7 στο 5′. Οι γηπεδούχοι είχαν δυσκολίες στην επίθεση, αφού έμειναν στους τρεις πόντους σε έξι λεπτά (8-18 στο 7′). Στο τέλος της περιόδου οι «πράσινοι» είχαν χτίσει ήδη σκηνικό κυριαρχίας (12-26) και εκτελώντας πολύ καλά από μακριά (5/9 τρίποντα) είχαν στο 13′ ένα double-score (17-34) και λίγο μετά στο +21 (17-38). Ο Δικέφαλος δεν μείωσε περισσότερο από τους 14, πριν διαμορφωθεί το 29-47 του ημιχρόνου.

Βρίσκοντας ευκαιρίες απέναντι σε ανοργάνωτη κυρίως άμυνα, ο ΠΑΟΚ μάζεψε κάπως τη διαφορά (39-52 στο 26′) όμως ο Παναθηναϊκός επανέφερε γρήγορα τη διαφορά στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου (39-60 στο 28′) πριν κλείσει η τρίτη περίοδος με τη διαφορά στους 16 (47-63). Οι «πράσινοι» είχαν απάντηση σε μία ακόμη προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μπει στο παιχνίδι μετατρέποντας το 56-68 του 35′, 56-73 σε ένα λεπτό μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά σε τυπική διαδικασία παρότι ο Δικέφαλος μάζεψε τη διαφορά στους έξι του τελικού 68-74.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 29-47, 47-63, 68-74.