Γενικά

Απώλεια μετά από καιρό για τον Ιωνικό, 1-1 με τα Χανιά (βαθμολογία)

Ολοκληρώθηκε η κανονική σεζόν στη Super League 2, με τους Ιωνικό και ΠΑΕ Χανιά να αναδεικνύονται ισόπαλοι, στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας.

Η ομάδα της Κρήτης…πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τους πρωτοπόρους, καθώς ισοφάρισε στο 88ο λεπτό, κάτι για το οποίο μας έχει συνηθίσει φέτος ο Ιωνικός, που έχει αποσπάσει ουκ ολίγους πολύτιμους βαθμούς στα τελευταία λεπτά των αγώνων του.

Το γκολ που έδωσε τον βαθμό στα Χανιά σημείωσε ο Τριανταφυλλάκος, ωστόσο οι Κρητικοί έχασαν μία θέση στην τελική κατάταξη ενόψει των play off καθώς ο Εργοτέλης νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Λάρισας.

Ο Ιωνικός είχε προηγηθεί με τον Ρόλε στο 48ο λεπτό και έτσι ολοκλήρωσε τη σεζόν έχοντας διαφορά έξι βαθμών από τους ισόβαθμούς στη δεύτερη θέση Ξάνθη και Λεβαδειακό.

Πρώτη στιγμή στο ματς με τη συμπλήρωση 18 λεπτών, όταν ο Πλέγας σούταρε έξω από την περιοχή και ο Γκίνη απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 32′ ο Αμπούντ-Ομάρ γύρισε από τα αριστερά στον Ρόλε, ο τελευταίος από καλή θέση έστειλε την μπάλα πάνω στον Κουτζαβασίλη, ο οποίος στη συνέχεια μπλόκαρε.

Στο 41′ ο Ρόλε εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Φαζό να παίρνει την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

Στην πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωνικός πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Παπαγεωργίου έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Βλαχομήτρος έδωσε στον Κάστρο ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να “γράψει” το 1-0.

Στο 88′ τα Χανιά έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Βασιλόγιαννης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τριανταφυλλάκος έπιασε την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά και έγραψε το 1-1.

Στους πανηγυρισμούς, ο σκόρερ δέχτηκε κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε καθώς ήταν η δεύτερη.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Φαζός, Αμπούντ-Ομάρ, Μουμίν, Νιάς (56′ Γκοτσούλιας), Πλατέλλας (42′ λ.τ. Βλαχομήτρος), Ματσούκας (79′ Μάναλης), Ρόλε, Κάστρο (79′ Μουστάκης).

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κάσσος, Ανδρέου, Σωτηράκος, Ουνγιαλίδης (70′ Τριανταφυλλάκος), Πλέγας (78′ Δημητριάδης), Γκίνο (70′ Σουντουρά), Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Μπραμπίγια (31′ λ.τ. Αναστασόπουλος), Διαμαντόπουλος.