Ένα ακόμη βήμα για την Ευρώπη η Λεβερκούζεν (βαθμολογία)

Καταιγιστική και αποφασιστική στα τελευταία 20 λεπτά η Λεβερκούζεν, έφτασε στο ευρύ 3-1 επί της Άιντραχτ Φραγκφούρτης.

Οι “ασπιρίνες” έκαναν σημαντικό βήμα για την ευρωπαϊκή έξοδο, καθώς διατηρούν τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από την 7η Ουνιόν, ενώ έχουν βλέψεις και για την 5η θέση αλλά αυτό εξαρτάται από τη Ντόρτμουντ.

Μετά από μία ώρα αγώνα χωρίς τέρματα, ο Μπέιλι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Αλάριο να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων σκοράροντας στο 80ο λεπτό, μετά την ασίστ του Μπέιλι.

Στο 90′ η Άιντραχτ μπήκε ξανά στο παιχνίδι με “δράστη” τον Αντρέ Σίλβα, όμως αυτό κράτησε μόλις ένα λεπτό, όταν ο Ντεμιρμπάι πέτυχε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων και “κλείδωσε” τους τρεις βαθμούς.

Λεβερκούζεν (Χάνς Βολφ) : Χραντέτσκι, Σινγκρέιβεν, Τα, Ταπσοντά, Ντράγκοβιτς, Ντεμιρμπάι, Μπελαραμπί (61′ Ντιαμπί), Παλάσιος, Μπέιλι (85′ Βέντελ), Φιρτς (85′ Αμίρι), Σικ (77′ Αλάριο)

Άιντραχτ Φραγκφούρτης (Άντολφ Χιούτερ) : Τραπ, Εντικά, Ιλσάνκερ (83′ Τούτα), Χιντερέγκερ, Κόστιτς, Ντουρμ (77′ Τσάντλερ), Χασέμπε (77′ Γιόβιτς), Σόου, Καμαντά (83′ Ζούμπερ), Μπάρκοκ (77′ Γιουνές), Αντρέ Σίλβα