Ήττα της Μπάγερν στο Opel Arena, σπουδαίες νίκες για Ντόρτμουντ και Ουνιόν (βαθμολογία)

Ίσως θέλει να κάνει…θρίλερ την υπόθεση τίτλος η Μπάγερν Μονάχου!

Η ομάδα της Βαυαρίας ηττήθηκε στο Opel Arena από την εξαιρετική στα τελευταία παιχνίδια Μάιντς, η οποία βάζει πλέον τις βάσεις για την παραμονή στη Bundesliga.

Οι Μπούρκαρντ και Κουέισον έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ στις καθυστερήσεις με γκολ του Λεβαντόφσκι.

Την ίδια ώρα, η Ντόρτμουντ πετύχαινε μια σπουδαία νίκη στο Volkswagen Arena, παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε από το 59′ με παίκτη λιγότερο. Μεγάλος πρωταγωνιστής (ποιος άλλος;) ο Χάαλαντ που πέτυχε και τα δύο γκολ, δίνοντας τη δυνατότητα στην ομάδα του να μειώσει τη διαφορά στον έναν βαθμό από την τέταρτη Άιντραχτ (αγωνίζεται σε λίγη ώρα στο Λεβερκούζεν).

Σπουδαία νίκη και για την Ουνιόν Βερολίνου, που πέτυχε τρία γκολ κόντρα στη Βέρντερ (χατ-τρικ ο εκπληκτικός Πονιαπάλο) και έφτασε στον έναν βαθμό από την 6η Λεβερκούζεν.

Τέλος στο Schwarzwald-Stadion, Φράιμπουργκ και Χοφενχάιμ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1, ένα αποτέλεσμα που βόλεψε περισσότερο τους φιλοξενούμενους, που βρίσκονται ακόμη πιο κοντά στον στόχο της παραμονής.