Βήμα παραμονής για τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων, 2-0 τον ΠΑΟ Κουφαλίων (βαθμολογία)

Πάσχα στην 4η θέση θα κάνει ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, που βάζει τις βάσεις για την παραμονή στη Γ Εθνική.

Η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε με 2-0 του ΠΑΟ Κουφαλίων, στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο και με τους 13 βαθμούς, βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Και τα δύο γκολ των “πρασίνων” σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα διάστημα οκτώ λεπτών, με σκόρερς τους Αβραμόπουλο (με πέναλτι) και Περπερίδη.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο δεύτερο λεπτό, όταν ο Άλεξ Κοπάτση σούταρε, ο Χατζιλάρη έπεσε σωστά στη γωνία του και απέκρουσε.

Στο 27′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του νεοεισελθόντα Περπερίδη από τον Φασουλάκο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αβραμόπουλος, ο οποίος σημάδεψε σωστά στη γωνία του Χατζιλάρι (1-0).

Στο 35′ οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, όταν ο Κίτσας έκανε ωραία προσπάθεια στον άξονα, βρήκε εξαιρετικά με κάθετη πάσα τον Περπερίδη και ο τελευταίος, αφού πέρασε τον Χατζιλάρι, πλάσαρε σε κενή εστία για το 2-0.

Ξανά στην επίθεση οι “πράσινοι”, στο 42ο λεπτό ο Ατανάσοφ πέρασε τον αντίπαλο του από δεξιά, έκανε την παράλληλη σέντρα με στόχο τον αμαρκάριστο Περπερίδη και ο Τσεβρετζής με προβολή απομάκρυνε σε κόρνερ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ανήκει στον ΠΑΟ Κουφαλίων, όταν ο νεοεισελθόντας Μήτκας σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 51′ ξανά οι φιλοξενούμενοι στο προσκήνιο, ο Τάχατος που πέρασε ως αλλαγή σούταρε από μακριά αλλά μπλόκαρε ο Αργυρόπουλος.

Στο 55′ ο Περπερίδης γέμισε από τα δεξιά, στην καρδιά της άμυνας ο Πέικος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ.

Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 90+2′ με το πλασέ του Κοντσίδη, που κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων (Δημήτρης Πρίντζιος) : Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Κιρκιλιανίδης, Τσιρίδης, Πέικος, Αβραμόπουλος, Σωτηράκης, Κέλο (46′ Πίκος), Άλεξ Κοπάτσι (87′ Μπαντής), Κοσμίδης (18′ λ.τ. Περπερίδης / 86′ Δελιόπουλος), Κίτσας (70′ Λίτσι)

ΠΑΟ Κουφαλίων (Γιώργος Μαϊδάτσης) : Χατζιλάρι, Μαγούλας, Φασουλάκος (46′ Κωτούλας), Κοντσίδης, Γάκης (74′ Μυσιούδης), Κούφας, Τσεβρεντζής, Βαρότσης (46′ Μήτκας), Λιόνης (46′ Κωτούλας), Στεφανίδης (89′ Χαχαμίδης), Νιζάμης