Ο Ρονάλντο έβαλε τη Γιουβέντους σε τροχιά Champions League (vid)

Η Γιουβέντους επικράτησε με 2-1 της Ουντινέζε με πρωταγωνιστή τον Ρονάλντο και έπιασε Νάπολι και Μίλαν στη δεύτερη θέση.

Η Ουντινέζε ήταν καλύτερη στο πρώτο διάστημα του παιχνιδιού και πήρε προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Μολίνα στο 10ο λεπτό. Η αντίδραση της Γιουβέντους έφερε μια κλασσική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΜακΚένι να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κουαδράδο και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

ΟΙ γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στην επανάληψη με τον Αρσλάν στο 52 και 7 λεπτά αργότερα ο Ρονάλντο απέτυχε να νικήσει τον τερματοφύλακα Σκουφέτ.

Ο Πορτογάλος ήταν ο ήρωας της Γιουβέντους. Εκτέλεσε φάουλ και πήρε πέναλτι από χέρι του Ντε Πολ στο82, το εκτέλεσε ο ίδιος και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 83ο λεπτό.

Το τελικό 2-1 για τη Γιουβέντους διαμόρφωσε ο Πορτογάλος με το 27ο γκολ του στο εφετινό πρωτάθλημα όταν αξιοποίησε με καρφωτή κεφαλιά εξαιρετική σέντρα του Ραμπιό.

Ουντινέζε (Λούκα Γκότι): Σκουφέτ, Νιούτινκ (90’+2’ Ουβεγιάν), Μπονιφάτσι (84’ Σαμίρ), Λάρσεν, Μπεσάο, Αρσλάν (72’ Φορεστιέρι), Γουάλας, Ντε Πάουλ, Μολίνα, Περέιρα, Οκάκα

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Σέζνι, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Ντανίλο, Αλεξ Σάντρο, Μπεντανκούρ, ΜακΚένι (84’ Ραμπιό), Μπερναρντέσκι (59’ Κουλουσέφσκι), Κουαδράδο (84’ Κορέια), Ντιμπάλα (66’ Μοράτα), Κριστιάνο Ρονάλντο.