Δεν χαρίστηκε στην Ουέσκα η αδιάφορη βαθμολογικά Κάντιθ (βαθμολογία)

Η Κάντιθ επικράτησε με 2-1 της Ουέσκα και υποχρέωσε τους φιλοξενούμενου να παραμείνουν σε δύσκολη βαθμολογικά θέση

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 43ο λεπτό με γκολ του Λόπεθ, όμως το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με ιδιαίτερες συγκινήσεις. Ο Ράφα κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνου για το 1-1 και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, με αυτογκόλ του Σίλβα οι γηπεδούχοι πήραν για δεύτερη φορά προβάδισμα στο ματς.

Με τη νίκη τους αυτή οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στους 43 βαθμούς. Η Ουέσκα παραμένει σε δύσκολη θέση βαθμολογικά, αφού έχει 30 βαθμούς, όσους και η Έλτσε που είναι προ-τελευταία στον σχετικό πίνακα με τη μάχη της παραμονής να συνεχίζεται.

Κάντιθ (Αλβάρο Θερβέρα) : Λεντέσμα, Ακάπο, Καρσελέν, Μάουρο, Φαλί, Μάλμπασιτς (86′ Περέα), Αλέχο (74′ Σομπρίνο), Μάρι (90′ Γκαρίδο), Γιόνσον, Λοθάνο (74′ Χάιρο Γκονθάλεθ), Σάπονιτς (74′ Νεγρέδο)

Ουέσκα (Πατσέτα) : Άλβαρο Φερνάντεθ, Σιόβας, Βάβρο (46′ Πέδρο Λόπεθ), Γκαστόν Σίλβα (85′ Οκαζάκι), Γκαλόν, Μαφέο (58′ Εσκρίτσε), Ρίκο (58′ Ντουμπιά), Φερέιρο, Μοσκέρα (46′ Σέρχιο Γκόμεθ), Σάντρο Ραμίρες, Μιρ