Νίκη παραμονής στη Λαμία για τον ΟΦΗ (βαθμολογία)

Ο ΟΦΗ ήταν σοβαρός, στάθηκε τυχερός στο πρώτο 20λεπτο αλλά έδειξε χαρακτήρα για ακόμα μια φορά κερδίζοντας την Λαμία με 2-0 και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναιτωλικού εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή βάζοντας τέλος σε μια κάκιστη χρονιά με την ευχή να μην επαναληφθεί ποτέ ξανά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά για τον ΟΦΗ που πήρε το προβάδισμα στο 5ο λεπτό με καταπληκτικό σουτ του Σακόρ που άφησε άγαλμα τον Επασί. Ωστόσο αντί το γκολ του Νορβηγού να λύσει τα πόδια των συμπαικτών του λειτούργησε αντίθετα με την Λαμία να παίρνει τα ηνία του αγώνα και να αγγίζει το γκολ σε δύο περιπτώσεις με τις προσπάθειες των Γκαζαριάν, Τζανετόπουλου να καταλήγουν στα δοκάρια της εστίας του Βάτερμαν.

Η Λαμία είχε τον έλεγχο του αγώνα με τον ΟΦΗ να βελτιώνει την εικόνα του μετά το 20λεπτο και να απειλεί σε δύο περιπτώσεις με σουτ του Γιάννου που είδε τον Επασί να λέει όχι στο πρώτο φετινό του γκολ. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν απειλήθηκαν με το παιχνίδι να είναι άκρως ισορροπημένο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα που πίεσε στο μεγαλύτερο διάστημα με τον ΟΦΗ ωστόσο να είναι σοβαρός και υπεύθυνος στα αμυντικά του καθήκοντα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν μια ανούσια υπεροχή και να μην απειλούν την εστία του Βάτερμαν. Στο 82′ ο καταπληκτικός Ντε Γκουζμάν με ένα αψεγάδιαστο πλασέ μετά από ασίστ του Σαρδινέρο διαμόρφωσε το τελικό 0-2 αποβάλλοντας κάθε άγχος μέχρι το τέλος του αγώνα.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου) : Επασί, Βλάχος (67′ Προβυδάκης), Μαρτίνεθ, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Γκούγκα (46′ Μπεχαράνο), Τζανδάρης (79′ Πίτι), Βασιλακάκης (46′ Tιρόνε), Ντέλετιτς, Γκαζαριάν (46′ Ρόμανιτς), Καραμάνος.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόμπλιας) : Βάτερμαν, Βούρος, Βαφέας, Διαμαντής, Μαρινάκης, Κοροβέσης (86′ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Σακόρ (90′ Ουές), Ντε Γκουζμάν (90′ Μπαλογιάννης), Σαρδινέρο (86′ Στάρτζεον), Γιάννου (63′ Νέιρα).