“Διπλό” με ανατροπή για τον Καραϊσκάκη, έκανε…άνω κάτω την υπόθεση παραμονή! (βαθμολογία)

Σπουδαία νίκη για τον Καραϊσκάκη στη Δράμα, που τον βάζει για τα καλά στο…κόλπο της παραμονής. “Αυτοκτονία” της Δόξας, που κρατούσε για 79 λεπτά μια πολύτιμη νίκη.

Η ομάδα της Άρτας έκανε επική ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά (80′-81′) με τα γκολ των Μπρέμπου και Ρούνεϊ, φέρνοντας τα πάνω κάτω, όχι μόνο στο σημερινό ματς αλλά και στα επόμενα, καθώς το σενάριο παραμονής περιλαμβάνει πλέον τρεις ομάδες και συγκεκριμένα τα Τρίκαλα, τη Δόξα και τον Καραϊσκάκη.

Μάλιστα, η ομάδα της Ηπείρου αγωνίζεται σε μία εβδομάδα στη Φιλιππούπολη με τον Απόλλωνα Λάρισας κι αν καταφέρει να κάνει ένα ακόμη “διπλό”, βάζει και τους “κυανόλευκους” σε κίνδυνο!

Στο 6ο λεπτό η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν ο Μαύρου γέμισε από τα αριστερά για τον Καραϊσκάκη, ο Ηλιάδης έχασε τη μπάλα αλλά απομάκρυνε η άμυνα της Δόξας.

Στο 16′ ο Θεολόγου εκτέλεσε το φάουλ, ο Ναζίμ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Στο 24′ η Δόξα άνοιξε το σκορ. Ο Μαυριάς μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έδωσε ένα έτοιμο γκολ στον Σαμπανίδη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τους Μαυραετούς. (1-0)

Στο δίλεπτο 51′-53′ η Δόξα απείλησε δύο φορές, με τους Μπελεβώνη και Μενσά, μετά από ένα δυνατό ξεκίνημα των Μαυραετών στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 59′ ο Καραϊσκάκης ισοφάρισε. Ο Δούμτσιος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ναζίμ έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Ηλιάδη (1-1)

Στο 70′ ο Ρούνεϊ σούταρε δυνατά, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ηλιάδη.

Δύο λεπτά αργότερα, η Δόξα πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ. Ο Κόντος εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Πινδώνης έκανε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και 2-1 για την Δόξα.

Σε διάστημα δύο λεπτών, ο Καραϊσκάκης πέτυχε ισάριθμα γκολ και έφερε τούμπα το ματς! Στο 81′ ο Μπρέμπος πλάσαρε ιδανικά τον Ηλιάδη, φέρνοντας το ματς στα ίσια και στην επόμενη φάση, ο Ρούνεϊ με κεφαλιά “έγραψε” το 2-3!

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Δραμινούς, στο 84′ ο Δούμτσιος βγήκε μόνος στην κόντρα, πέρασε και τον Ηλιάδη και πέτυχε το τέταρτο γκολ για την ομάδα του (2-4)

Δόξα Δράμας (Κώστας Βασιλακάκης) : Ηλιάδης, Αγγελόπουλος (66′ Παπαϊωάννου), Άντερσον, Κουκόλης, Παρασκευάς, Μαυριάς, Μπελεβώνης, Πινδώνης, Μενσά (66′ Κόντος), Φυτόπουλος (46′ Παπαργυρίου), Σαμπανίδης

Καραϊσκάκης Άρτας (Γιάννης Μάγγος) : Χουάντερσον, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Ρουμπάκουγκα (36′ Κορέλας), Δούμτσιος, Μαύρου (68′ Ντίας), Ναζίμ, Ταμπάς (36′ Φετεινίδης), Μπεκατώρος (79′ Μπρέμπος), Ρούνεϊ, Λόβριτς