Ήττα για τα Τρίκαλα στην Πάτρα και τώρα…τελικός! (βαθμολογία)

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι στην Πάτρα ο ΑΟ Τρίκαλα και έτσι σε μία εβδομάδα, θα υποδεχτεί στον “τελικό” παραμονής τη Δόξα Δράμας.

Η Παναχαϊκή επικράτησε με 2-1 των Θεσσαλών και τερμάτισε οριστικά στην πρώτη θέση των play out, σε μια απογοητευτική ωστόσο χρονιά, καθώς υπήρξαν μεγαλύτερες φιλοδοξίες για το ισχυρό ρόστερ των Πατρινών.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς με 2-0, αναγκάζοντας τους παίκτες του ΑΟΤ να κυνηγούν στο σκορ. Η ομάδα του Βασίλη Καλογιάννη κατόρθωσε να μειώσει πριν βγει το ημίχρονο και στο 90+3′ είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά ο Σταματής σημάδεψε το δοκάρι.

Το πρώτο σουτ στον αγώνα καταγράφηκε στο 4ο λεπτό, με τον Πέλκα να δοκιμάζει το πόδι του αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 12′ οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ, όταν ο Κουσκουνάς πάσαρε ωραία στον Παπαδόπουλο και ο τελυταίος με υποδειγματικό τελείωμα έκανε το 1-0.

Στο 35′ τα Τρίκαλα μείωσαν στο σκορ. Ο Σταματής έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Κολοβούρης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ αλλά ο έμπειρος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ και “έγραψε” το 2-1.

Στο 38′ ο Ριζογιάννης εκτέλεσε ωραία το φάουλ, αναγκάζοντας τον Κολοβούρη σε εξαιρετική επέμβαση.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ανάκογλου έκανε τη σέντρα, ο Κουσκουνάς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 68′ ο Ανάκογλου δοκίμασε το μακρινό σουτ, η μπάλα άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, οι Πατρινοί έφτασαν κοντά στο τρίτο γκολ. Ο Μπάτροβιτς έκανε το σουτ, η μπάλα φάνηκε να περνά τη γραμμά αλλά ο ρέφερι Περράκης αποφάσισε το αντίθετο.

Στο 76′ ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κολοβούρη.

Στο 90+3′ τα Τρίκαλα άγγιξαν την ισοφάριση, με τον Σταματή να σημαδεύει το δοκάρι του Κολοβούρη!

Παναχαϊκή (Χρήστος Καραπίτσος) : Κολοβούρης, Μαρκοπουλιώτης, Πάνος (59′ Τσερούτι), Λαρέα, Μπρους, Αργυρόπουλος (59′ Μουστακόπουλος), Ανάκογλου (80′ Σκεπετάρης), Παπαδόπουλος (59′ Γιούσης), Μπάτροβιτς, Κουσκουνάς, Μασούρας.

Τρίκαλα (Βασίλης Καλογιάννης) : Περλέσι, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Πέλκας, Τάχατος, Ευθυμίου (68′ λ.τ. Πανίδης), Νιάρος, Κεχαγιάς (23′ Σουλιώτης), Ντιαλόσι (62′ Παπαγεωργίου), Κλεμέντε (23′ Πιαστόπουλος), Σταματής