“Break εσύ, Break και γω” είπε ο Προμηθέας!

Στο τρίτο παιχνίδι θα κριθεί ο νικητής στη σειρά και η πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League, ανάμεσα στον Προμηθέα και το Περιστέρι.

Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε μέσα στο Περιστέρι με 90-79 στο 2ο παιχνίδι της σειράς, ισοφάρισε σε 1-1 και ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας. Επόμενη αναμέτρηση πλέον τη Δευτέρα (17/5, 20:50, ΕΡΤ3) με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για την τετράδα όπου θα αντιμετωπίσει το Λαύριο Megabolt.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι σε όλη της τη διάρκεια μέχρι και τα μέσα της τέταρτης περιόδου. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Προμηθέας είχε καλύτερες επιλογές βρήκε λύσεις από την άμυνά του, άνοιξε τον ρυθμό και έφτασε στη μεγάλη νίκη και την ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι που στο πρώτο παιχνίδι είχαν μείνει στους 66 πόντους, όμως την Παρασκευή η επίθεσή τους έφτασε στους 90 πόντους.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (36-32), μοίρασαν περισσότερες ασίστ (18-13) ενώ είχαν διπλάσια κλεψίματα (8-4) και μπλοκς (4-2). Πήραν, δε, 20 πόντους στον αιφνιδιασμό τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν 10.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζέριαν Γκραντ με 19 πόντους και 11 ασίστ ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν ο Μιχάλης Λούντζης με 21 πόντους, ο Τζεράι Γκραντ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, και ο Δημήτρης Αγραβάνης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, ο Τέρελ Πέτεγουεϊ τελείωσε με 20 πόντους, ο Ζόρζε Γκουτιέρεζ με 15 και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με συνεχόμενους πόντους του Πέτεγουεϊ προηγήθηκε με 8-2 και 11-4. Τρία λεπτά πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου έχτισε διψήφια διαφορά με τον Τσαϊρέλη να κάνει το σκορ 20-9 με τον Προμηθέα να προσπαθεί να κατεβάσει τη διαφορά και να μειώνει στο φινάλε του δεκαλέπτου σε 28-23 με μπάζερ μπίτερ του Κλαβέλ.

Η ανατροπή των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ολοκληρώθηκε στο 13′ με τον Λούντζη να δίνει προβάδισμα στους Πατρινούς με 34-32. Ο Προμηθέας κατάφερε να αυξήσει αυτό το προβάδισμά του και προηγήθηκε με 43-37 στο 17′ και 45-39 ένα λεπτό αργότερα όμως το Περιστέρι με ένα σερί 8-0 επέστρεψε στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο ισόπαλες με 47-47.

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι προσπάθησε να χτυπήσει κοντά στο καλάθι με τον Τσαϊρέλη όμως ο Προμηθέας είχε περισσότερες επιθετικές λύσεις και με ένα επιμέρους σκορ 10-1 προηγήθηκε για πρώτη φορά με 7 πόντους στο 27′ με τον Τζέριαν Γκραντ να διαμορφώνει το 58-65. Σε εκείνο το σημείο όμως ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων που με καλάθια των Μάντζαρη και Πέτεγουεϊ ισοφάρισαν στο φινάλε σε 67-67 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και το 36′ όταν ο Τσαϊρέλης μείωσε σε 79-81. Στο τελευταίο τετράλεπτο ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, την ώρα που το Περιστέρι είχε πρόβλημα και στην άμυνα και στην επίθεσή του. Οι Λούντζης και Τζεράι Γκραντ έχτισαν ένα σερί 9-0 ως το φινάλε με τους γηπεδούχους να μην σκοράρουν και τον Προμηθέα να φτάνει στη νίκη με 90-79.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-47, 67-67, 79-90.