Παραλίγο τη μεγάλη ανατροπή ο Καραϊσκάκης, σώθηκε ο Απόλλων Λάρισας (βαθμολογία)

Σπουδαίο ματς στη Φιλιππούπολη της Λάρισας, όπου Απόλλων και Καραϊσκάκης Άρτας αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2 και στο 84′ το σκορ ήταν 1-0!

Η ομάδα της Ηπείρου έχασε μεγάλη ευκαιρία να κρατά την τύχη της παραμονής στα χέρια της, κάνοντας την ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά, όμως το γκολ του Αθανασιάδη στο 88′ τη διατηρεί στην προτελευταία θέση των play out.

Την ίδια στιγμή, οι “κυανόλευκοι” εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους στη Super League 2.

Την τελευταία αγωνιστική, ο Καραϊσκάκης υποδέχεται στην Άρτα τον υποβιβασμένο ΟΦ Ιεράπετρας, την ώρα που η 4η Δόξα μεταβαίνει στην Πάτρα και ο 3ος ΑΟΤ υποδέχεται τον Απόλλωνα Λάρισας.

Το πρώτο σουτ στο ματς καταγράφηκε στο 12ο λεπτό, με πρωταγωνιστή τον Ναζίμ αλλά η κατάληξη του ήταν εκτός εστίας.

Ξανά στο προσκήνιο οι φιλοξενούμενοι, ο Δούμτσιος δοκίμασε το σουτ στο 20ο λεπτό, μπλόκαρε ο Αστράς.

Στο 31′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Σέχου εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Καραϊσκάκη και με κοντινό πλασέ “έγραψε” το 1-0.

Στο 42′ ο Ρούνεϊ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

Ένα λεπτό πριν το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος, ο Ντα Κάμπο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και ανάγκασε τον Χουάντερσον σε μια απόκρουση με υπερένταση.

Πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος στο 59′ όταν ο Μπαλογιάννης δοκίμασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και βρήκε σε ετοιμότητα τον Χουάντερσον.

Στο 65′ ο Μπεκατώρος εκτέλεσε ωραία το φάουλ, η μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

Στο 71′ οι Αρτινοί έφτασαν κοντά στην ισοφάριση όταν ο Δούμτσιος γέμισε στην αντίπαλη άμυνα, ο Μπρέμπος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα μόλις άουτ.

Στο 83′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Ο Κορέλας εκτέλεσε το κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι και ο Λόβριτς από κοντά έγραψε το 1-1!

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Απόλλωνα, τρία λεπτά μετά ήρθε η ανατροπή στο σκορ. Ο Κορέλας έκανε το σουτ, ο Αστράς απέκρουσε προσωρινά, ο Κορέλας στο ριμπάουντ πάσαρε στον Ρούνεϊ κι αυτός έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (1-2)

Δύο λεπτά μετά όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ με το οποίο εξασφάλισαν την παραμονή στην κατηγορία. Ο Ντα Κάμπο σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Χουάντερσον και ο Αθανασιάδης από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος) : Αστράς, Σκούπρα, Καρίκι, Λουκάς, Καμπέρης, Μπάλλας, Γιάκος, Ντα Κάμπο, Αθανασιάδης, Τασιουλής (70′ Χατζής), Σέχου (42′ λ.τ. Μπαλογιάννης)

Καραϊσκάκης Άρτας (Γιάννης Μάγγος) : Χουάντερσον, Τάμπας, Χατζηδίμπας, Θεολόγου (30′ λ.τ. Ρουμπάγκουκα / 74′ Φετεινίδης), Μπεκατώρος, Λόβριτς, Ναζίμ, Κορέλας, Ρούνεϊ, Δούμτσιος, Φελίπε (46′ Μπρέμπος)