Παράταση στην αγωνία για Τρίκαλα και Δόξα Δράμας (βαθμολογία)

Ένα αποτέλεσμα που δεν βολεύει καμία από τις δύο ομάδες, προέκυψε από την αναμέτρηση του Σταδίου Τρικάλων.

ΑΟΤ και Δόξα Δράμας αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 και έδωσαν…παράταση στην αγωνία τους όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία, η οποία θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική, την ερχόμενη Τρίτη 18/5.

Η ομάδα της Θεσσαλίας, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Μαυριά και ισοφάρισε με τον Σταματή, θέλει έναν βαθμό κόντρα στον αδιάφορο βαθμολογικά Απόλλωνα Λάρισας, ενώ οι Δραμινοί μόνο τη νίκη στην Πάτρα, εκτός αν ο Καραϊσκάκης δεν επικρατήσει του ουραγού ΟΦ Ιεράπετρας.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 4′ όταν ο Φυτόπουλος έκανε τη σέντρα, ο Παρασκευάς πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, έκανε την προβολή αλλά ο Περλιέρι μπλόκαρε.

Σπουδαία ευκαιρία στο 10ο λεπτό για τον ΑΟΤ. Ο Τάχατος πάσαρε στον Σκόνδρα εντός περιοχής, ο τελευταίος έκανε το σουτ αλλά ο Ηλιάδης απέκρουσε σωτήρια.

Στο 22′ ήταν η σειρά της Δόξας να φτάσει κοντά στο γκολ, όταν ο Μενσά εκτέλεσε το φάουλ, ο Χάμοντ έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 35′ υπήρξε παγωμάρα προς στιγμήν, καθώς ο Ηλιάδης βρέθηκε αναίσθητος στον αγωνιστικό χώρο. Παρά τις συστάσεις του ιατρού για αποχώρηση του παίκτη και άμεση μεταφορά του στο νοσοκομείο, το τεχνικό τιμ της Δόξας δεν προχωρά σε αντικατάστασή του!

Ένα λεπτό αργότερα, ο Σταματής βγήκε σε θέση τετ α τετ, ντρίμπλαρε τον Ηλιάδη αλλά λίγο πριν πλασάρει στην άδεια εστία, σκόνταψε!

Στο 38′ ο Μενσά εκτέλεσε το κόρνερ, πιο ψηλά από όλους ο Αγγελόπουλος αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρος, η Δόξα άνοιξε το σκορ. Ο Μαυρίας βγήκε σε θέση τετ α τετ με τον Περλιέσι, ο νεαρός γκολκίπερ άργησε να κάνει έξοδο και επιθετικός των φιλοξενούμενων έστειλε με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα (0-1)

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 47′, ο ΑΟΤ ισοφάρισε. Ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σταματής έγινε αποδέκτης της μπάλας και με σουτ νίκησε τον Ηλιάδη (1-1).

Στο 57′ ο Μπελεβώνης έκανε τη σέντρα, ο Φυτόπουλος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

Στο 76′ σημαντική στιγμή για τον ΑΟΤ. Ο Ευθυμίου έκανε τη σέντρα, ο Σταματής πετάχτηκε στην πορεία, πλάσαρε και η μπάλα μόλις άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μαυριάς βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά ο Πιαστόπουλος έκανε την προβολή και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Τρίκαλα (Βασίλης Καλογιάννης) : Περλιέσι, Νιάρος, Τάχατος (46′ Ελευθεριάδης), Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Σταματής (90+1′ Νατέρ), Πέλκας (90+1′ Ζώγκος), Πιαστόπουλος, Ευθυμίου

Δόξα Δράμας (Κώστας Βασιλακάκης) : Ηλιάδης, Φυτόπουλος (90+2′ Μπαράνκο), Μαυριάς, Παπαργυρίου, Κουκόλης (70′ Αγιώτης), Μπελεβώνης (81′ Κόντος), Παρασκευάς, Χάμοντ, Μενσά, Αγγελόπουλος, Άντερσον