“Έσπασε” το σερί του Αλμωπού στην Κοζάνη (photos)

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν ΑΕΠ Κοζάνης και Αλμωπός Αριδαίας το απόγευμα της Κυριακής (16-5-21) στο Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης, μετά το «στείρο» 0-0.

Οι «Πόντιοι» μετά από αυτό το αποτέλεσμα, έφτασαν τους 4 βαθμούς στο πρωτάθλημα και παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας στο ενεργητικό τους, τέσσερις ισοπαλίες. Από την άλλη η ομάδα της Αριδαίας έφτασε στους 13 βαθμούς και ανέβηκε στην 6η θέση.

Το ματς ήταν μέτριο από πλευράς θεάματος και φάσεων, με πολλά φάουλ κυρίως στην μεσαία γραμμή.

Η ΑΕΠ Κοζάνης ήταν καλύτερη και είχε την υπεροχή στο παιχνίδι, κυρίως στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική ανισόρροπα που υπήρξε από το 39ο λεπτό και μετά, αφού αποβλήθηκε ο Κολτσίδας με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Αλμωπό με δέκα παίχτες για περισσότερα από 50 λεπτά. Η καλή κυκλοφορίας της μπάλας για τους γηπεδούχους δεν έφτασε, δείχνοντας σε ακόμα ένα παιχνίδι πως υστερούν πολύ στην τελική προσπάθεια.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι πρέπει να είναι ευχαριστημένοι με τον βαθμό της ισοπαλίας, βάση της εικόνας του παιχνιδιού, αλλά και της αποβολής, η οποία άλλαξε τα πλάνα του Γιώργου Τυριακίδη.

Πρώτη ομάδα που απείλησε ήταν η Αριδαία στο 23ο λεπτό με ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 35’ η ΑΕΠ Κοζάνης απάντησε, κερδίζοντας φάουλ στα όρια της περιοχής, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα στον διαιτητή, υποστηρίζοντας πως ήταν πέναλτι και όχι φάουλ. Στη στημένη φάση, ο Τσικόπουλος θα στρώσει στον Πάλλα, με τον τελευταία να κάνει το σουτ, αλλά ο Μένιος θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 39ο λεπτό, ο Κολτσίδας θα δεχτεί δεύτερη κίτρινη κάρτα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, με τον διαιτητή Ψυχούλα να τον αποβάλει, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίχτες. Στο 43ο λεπτό, ο Πάλλας θα «σπάσει» την μπάλα στον Βοριαζίδη, ο οποίος θα κάνει σουτ στην κίνηση, αλλά ο Σίμος θα αποκρούσει και πάλι την μπάλα.

Αυτές οι τρεις φάσεις ήταν ότι καλύτερο είδαμε σ’ ένα φτωχό πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βοριαζίδης και πάλι θα χάσει την ευκαιρία να σκοράρει, αφού στο 50ο λεπτό από διαγώνια θέση θα κάνει το σουτ με τον Σίμο να αποκρούει.

Στο 52ο λεπτό, ο Αλμωπός Αριδαίας θα βγει στην αντεπίθεση, με τον Μανίσογλου να μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή, κάνοντας το σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας.

Στο 56’ ο Τρομπούκης θα απειλήσει με σέντρα σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια. Η τελευταία καλή φάση της αναμέτρησης θα γίνει στο 71ο λεπτό, με τον Τσιάρα να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Από εκεί και πέρα είδαμε μία ΑΕΠ Κοζάνης να έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως ουσία, αφού δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάτι σημαντικό στην αντίπαλη περιοχή. Από την άλλη, όσο περνούσε η ώρα, η Αριδαία περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, κρατώντας μέχρι τέλους τον βαθμό της ισοπαλίας.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΠ Κοζάνης θα ταξιδέψει στις Σέρρες για να αντιμετωπίσει τον ιστορικό Πανσερραϊκό, ενώ ο Αλμωπός Αριδαίας θα φιλοξενήσει την Βέροια.

δείτε φωτογραφίες στο top-sport.gr

ΑΕΠ Κοζάνης (Ρόμαν Ναντβόρνικ) : Σταυρίδης, Βοριαζίδης (54’ Κυριαλάνης), Τσικόπουλος (46’ Τρομπούκης), Κοτταρίδης, Ταΐρης, Ντούκα (68’ Λι), Πάλλας (68’ Ντινόπουλος), Παπαδόπουλος, Νικολίτσας, Αιχμαλωτίδης (54’ Τσιάρας), Φωλίνας

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης) Μένιος, Βενέτης, Κουρουπής, Μανιός (85’ Lucero), Lomba, Μανίσογλου (75’ Μεντής), Έππας (92’ Τούφας), Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας, Πέττας (85’ Αμαραντίδης), Χατζάρας (46’ Μουτζούρης)