Στην κορυφή των play off ο Λεβαδειακός, που κρατά την άνοδο στα χέρια του! (βαθμολογία)

Νίκη κόντρα στα Χανιά και αντίστροφη μέτρηση για τον “τελικό” της Ξάνθης για τον Λεβαδειακό, που “έπιασε” κορυφή στα play off.

Η ομάδα της Βοιωτίας επικράτησε με 3-0 της αδιάφορης βαθμολογικά ΠΑΕ Χανιά, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play off της Super League 2.

Στο πρώτο μέρος υπήρχε… μονόλογος από το Λεβαδειακό με τα Χανιά να μην έχουν ούτε μία τελική! Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 4’ με το Συμελίδη να φεύγει στην αντεπίθεση, να κάνει την ατομική ενέργεια και να τελειώνει μόνος του τη φάση, με τον Κουτζαβασίλη να απομακρύνει με δυσκολία σε κόρνερ. Στο 20’ ο Μπινακόνι βρήκε χώρο στο ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Κουτζαβασίλη.

Στο 27ο λεπτό, ο Ενομό έφυγε τετ-α-τετ, έκανε το σουτ πάνω στο Κουτζαβασίλη ο οποίος απέκρουσε αλλά στη συνέχεια του γλίστρησε η μπάλα μέσα από τα χέρια, δεν μπόρεσε να μπλοκάρει με αποτέλεσμα να περνάει τη γραμμή όπως υπέδειξε ο βοηθός και να γίνεται έτσι το 1-0.

Στο 40’ η ομάδα της Λιβαδειάς κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Ανδρέου, ο Μπιανκόνι ανέλαβε την εκτέλεση, πήρε αρκετά μέτρα φόρα και σούταρε με πολύ δύναμη, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία ώστε να «καθαρίσει» το παιχνίδι ο Λεβαδειακός από το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Χανιά μπήκαν πιο δυνατά και στο 48’ είχαν καλή στιγμή με τον Τριανταφυλλάκο να εκτελεί το φάουλ και τον Στογιάνοβιτς να διώχνει σε κόρνερ.

Τα Χανιά μπορεί να είχαν στην κατοχή αλλά ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που βρήκε ξανά το «δρόμο» προς τα δίχτυα. Στο 62’ ο Ενομό κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο και ο Μεχία με φαλτσαριστή εκτέλεση έγραψε το 2-0 για την ομάδα της Λιβαδειάς!

Στη συνέχεια τα Χανιά πήραν τα ηνία του παιχνιδιού, δίχως ωστόσο να μπορέσουν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Στογιάνοβιτς. Στο 70’ ο Κάρλος ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, δοκίμασε το μακρινό σουτ, όμως κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα του Λεβαδειακού.

Στο 89’ τα Χανιά έχασαν καλή ευκαιρία να μπουν ξανά στο παιχνίδι, με τον Μπραμπίγια να εκτελεί το κόρνερ, τον Σουντουρά να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, τον Πλέγα να παίρνει τη δεύτερη αλλά να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στις καθυστερήσεις, ο Λεβαδειακός πέτυχε το… κερασάκι στη τούρτα καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαρίνου, ο Λιάγκας με καταπληκτικό τακουνάκι έγραψε το τελικό 3-0!

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος (46′ Καραχάλιος), Μύγας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Νίκας (64′ Κονέ), Μεχία, Ενομό (85′ Κωστή), Πόλετο, Συμελίδης (64′ Μαρίνος), Μπιανκόνι (46′ Μυτίδης).

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ζιούλης, Ανδρέου, Σωτηράκος, Καρτσαμπάς (59′ Πλέγας) , Παναγιωτούδης (66′ Κάρλος), Τριανταφυλλάκος (66′ Μπραμπίγια), Κάσσος, Βασιλόγιαννης (86′ Δημητριάδης), Διαμαντόπουλος (66′ Σουντουρά).