Υποβιβάστηκε στη Football League ο Καραϊσκάκης

Βαριά εντός έδρας ήττα για τον Καραϊσκάκη Άρτας, που ολοκλήρωσε τη σεζόν στην προτελευταία θέση και υποβιβάστηκε στη Football League.

Μοναδική ελπίδα πλέον για τους Αρτινούς είναι η αναδιάρθρωση κατηγοριών, όπως επίσης και για τον ΟΦ Ιεράπετρας, που στο φινάλε της σεζόν πέτυχε μια ευρεία νίκη.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών για τον σημερινό “τελικό” παραμονής, όμως ο υποβιβασμός θα ήταν έτσι κι αλλιώς δεδομένος καθώς η Δόξα πέρασε με νίκη από την Αγυιά.

Μόλις στο πρώτο λεπτό η πρώτη απειλή, με τον Κορέλα να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 6ο λεπτό ήταν η σειρά του ΟΦΙ να απειλήσει, ο Χιντζίδης έπιασε ένα εξαιρετικά δυνατό σουτ, ο Χουάντερσον βρήκε τη μπάλα με τα ακροδάκτυλα και κατέληξε στο δοκάρι.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στον αγώνα, ο Ντούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χουάντερσον έκανε άστοχη έξοδο, ο Γκίνη έπιασε την κεφαλιά, και προ της γραμμής απομάκρυνε ο Μπεκατώρος.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως και σε μια φάση-καρμπόν, ο Γκίνη ήταν πιο εύστοχος και άνοιξε το σκορ! (0-1)

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Καραϊσκάκη, στο 37′ ο Φουάσης έκανε τη σέντρα ακριβείας, ο Κούστα έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Χουάντερσον δεν κατάφερε να αποκρούσει (0-2)

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ρούνεϊ λίγο έλειψε να μειώσει αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε από κοντά, πέρασε εκτός εστίας.

Οι γηπεδούχοι…ξύπνησαν και άρχισαν πιέζουν. Στο επόμενο λεπτό, ο Μπεκατώρος έκανε τη σέντρα, ο Κούστα έπιασε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Μανουσάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Κορέλας πλάσαρε αλλά όχι όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα να απομακρύνει με τα πόδια ο Μανουσάκης.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, ο Χιντζίδης δοκίμασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Απειλητικός στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο ΟΦΙ, ο Χιντζίδης εκτέλεσε ωραία το φάουλ και ανάγκασε τον Χουάντερσον σε εξαιρετική απόκρουση.

Στο 62′ ο ΟΦΙ έδωσε τη χαριστική βολή στους Αρτινούς και μάλιστα στην πρώτη επαφή με τη μπάλα από τον νεοεισελθόντα Τσιλιγγίρη.

Στο 68′ ο Ναζίμ πήγε να πετύχει ένα εξαιρετικό τέρμα, αλλά εξίσου σπουδαία ήταν η επέμβαση του Μανουσάκη.

Καραϊσκάκης Άρτας (Γιάννης Μάγγος) : Χουάντερσον, Τάμπας, Μπεκατώρος (46′ Ρουμπαγκούκα), Φαν Ίπερεν, Χατζηδίμπας, Λόβριτς (82′ Γαλεάδης), Μπρέμπος, Ναζίμ, Δούμτσιος (72′ Τσούτσης), Κορέλας (46′ Λουίς Φελίπε), Ρούνεϊ (72′ Μαύρου)

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς) : Μανουσάκης, Καψάλης (71′ Πριόνας), Χιντζίδης, Σμίλτος, Ζήσης, Λεμονής (86′ Κοτόπουλος), Φουάσης (86′ Παπαδάκης), Γκίνη, Κούστα (71′ Ντάλα Κόστα), Ντούνης (61′ Τσιλιγγίρης), Βουό