Και τη νέα σεζόν στη Super League 2 τα Τρίκαλα (βαθμολογία)

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τη σεζόν ο ΑΟ Τρίκαλα, που επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα Λάρισας και παρέμεινε στην κατηγορία.

Η ομάδα του Βασίλη Καλογιάννη είχε μεγαλύτερο κίνητρο από τους “κυανόλευκους” κι αυτό φάνηκε σε μεγάλο βαθμό στον αγωνιστικό χώρο, όπου οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και ζήτησαν από την αρχή το γκολ.

Παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σχεδόν αμέσως μετά το γκολ του Σταματή, οι “κυανέρυθροι” αντέδρασαν και όχι μόνο πήραν ξανά το προβάδισμα αλλά στο ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο τελικό 3-1.

Στο 5ο λεπτό η πρώτη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, ο Τάχατος έκανε τη σέντρα, ο Ευθυμίου έκανε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ.

Τέσσερα λεπτά μετά, ξανά ο ΑΟΤ στο προσκήνιο, ο δραστήριος στο ξεκίνημα Τάχατος βγήκε απέναντι από τον Αστρά αλλά πλάσαρε άουτ.

Στο 21′ ο Μπαλογιάννης εκτέλεσε το φάουλ, αναγκάζοντας τον Περλιέσι σε εντυπωσιακή εμφάνιση.

Δέκα λεπτά μετά η επόμενη φάση από πλευράς ΑΟΤ, ο Πέλκας έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Σκόνδρας έκανε την προβολή αλλά μπλόκαρε ο Αστράς.

Στο 36′ ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ευθυμίου έπιασε την κεφαλιά η μπάλα μόλις άουτ.

Στο 40′ ήρθε το πρώτο γκολ στον αγώνα. Ο Νιάρος έκανε τη σέντρα και ο Σταματής στην πορεία της μπάλας με προβολή, άνοιξε το σκορ (1-0).

Άμεση όμως ήταν η απάντηση του Απόλλωνα, αρχικά με τη μεγάλη ευκαιρία του Μπαλογιάννη και στην επόμενη φάση με το συρτό σουτ του Τασιούλη που νίκησε τον Περλιέσι (1-1).

Το γκολ αυτό όμως δεν ήταν το τελευταίο για το πρώτο μέρος, καθώς στο 45′ ο Σκούπρα έκανε χέρι σε σουτ του Ευθυμίου και ο Ριζογιάννης ευστόχησε στο πέναλτι (2-1).

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο στο 45+2′ σε σουτ του Παπαγεωργίου που κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία στο 53′ για τον ΑΟΤ να κάνει τρία τα τέρματα του, όταν το σουτ του Πέλκα τράνταξε το δοκάρι του Αστρά.

Στο 65′ ο Σταματής έστρωσε τη μπάλα στον Ευθυμίου, ο τελευταίος σούταρε και ο Αστράς απέκρουσε με τα πόδια.

Ο Ευθυμίου είναι ο εκφραστής των περισσότερων επιθέσεων σήμερα για τον ΑΟΤ και στο 73′ απείλησε ξανά αλλά ο Αστράς ήταν σε ετοιμότητα.

Τελικά, ο επιθετικός του ΑΟΤ πέτυχε το γκολ που επιδίωκε, με συρτό σουτ στο 79ο λεπτό (3-1)

ΑΟΤ (Βασίλης Καλογιάννης) : Περλιέσι, Νιάρος, Τάχατος (46′ Ελευθεριάδης), Σουλιώτης (88′ Ντιαλόσι), Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Σταματής (73′ Ζησόπουλος), Πέλκας (56′ Νατέρ), Πιαστόπουλος, Ευθυμίου (88′ Κλεμέντε)

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος) : Αστράς, Γεωργακόπουλος, Καλούσης (38′ Ενγκού), Καμπέρης, Σκούπρας, Μπαλογιάννης (73′ Ντα Κάμπο), Μπάλλας (46′ Λίταινας), Λουκάς, Χατζής, Παυλής, Τασιούλης (76′ Αθανασιάδης)