Παρέμεινε στη Super League 2 η Δόξα Δράμας

Νίκησε και δεν χρειάστηκε να μπει σε…σενάρια η Δόξα Δράμας.

Η ομάδα του Κώστα Βασιλακάκη επικράτησε με 2-1 στην Πάτρα και με 28 βαθμούς θα παραμείνει και τη νέα σεζόν στη Super League 2, την οποία αποχαιρέτησε (μαζί με τον ΟΦ Ιεράπετρας) ο Καραϊσκάκης Άρτας.

Την ίδια ώρα, έλειψε το κίνητρο στην Παναχαϊκή που έπαιξε κόντρα σε μια ομάδα που έπαιζε την κατηγορία και μοιραία γνώρισε την 9η φετινή της ήττα.

Στο 6ο λεπτό η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, ο Τσερούτι δοκίμασε το σουτ, η μπάλα μόλις άουτ.

Δεύτερη σημαντική ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 13′ ο Μασούρας σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 17′ ο Στεφανάκος έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Παπαδόπουλου, όμως στην επόμενη φάση η Παναχαϊκή άνοιξε το σκορ μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μπάτροβιτς και δυνατό σουτ του Μπρους (1-0)

Η πρώτη αντίδραση της Δόξας ήρθε στο 21ο λεπτό, σε σουτ του Κόντου που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κολοβούρης.

Στο 32′ η Δόξα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κουτσιανικούλη από τον Μουστακόπουλο. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Μαυριάς και ισοφάρισε (1-1)

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, ο Σκεπετάρης βρήκε με κάθετη τον Παπαδόπουλο, αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν άστοχο.

Στο 56′ ο Σκεπετάρης έκανε το δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Στεφανάκο σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Δύο λεπτά μετά, η Δόξα φέρνει…τούμπα το ματς και πάλι με “δράστη” τον Μαυριά, μετά τη σέντρα ακριβείας από τον Κουτσιανικούλη (1-2).

Στο 74′ ο Μενσά έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Παναχαϊκή (Χρήστος Καραπίτσος) : Κολοβούρης, Λαρέα, Μπελεζάκης, Μπρους, Μουστακόπουλος (65′ Γιούσης), Τσερούτι, Παπαδόπουλος (80′ Σταμόπουλος), Σκεπετάρης, Μασούρας, Κουσκουνάς, Μπάτροβιτς (46′ Κόκας).

Δόξα Δράμας (Κώστας Βασιλακάκης) : Στεφανάκος, Παρασκευάς (75′ Μπελεβώνης), Μπολάκης, Άντερσον, Αγιώτης, Αγγελόπουλος (65′ Μαρινάκης), Χάμοντ, Μενσά (88′ Παπαϊωάννου), Κουτσιανικούλης, Κόντος (88′ Μπαράνκο), Μαυριάς.