Τρομερή ανατροπή της Μπράιτον, 3-2 τη Σίτι! (βαθμολογία)

Διπλό σοκ για τη Σίτι, που έχασε με 3-2 στην έδρα της Μπράιτον κι ενώ νικούσε με 2-0 ενώ είδε και τον Ιλκάι Γκουντογκάν να αποχωρεί τραυματίας, λίγες ημέρες πριν τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Μαχρέζ σέντραρε όμορφα από δεξιά και ο Γκιντογκάν με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι έκανε το 0-1. Ωστόσο στο 9ο λεπτό ο Κανσέλο έκανε το λάθος, ο Γουέλμπεκ έκλεψε και ο Πορτογάλος αναγκάστηκε να τον ανατρέψει λίγο έξω από την περιοχή, με αποτέλεσμα ο Άτγουελ να τον αποβάλλει.

Στο 18ο λεπτό το σουτ του Μαχρέζ από δεξιά, κόντραρε στον Μπερν και πέρασε έξω, ενώ στο 23’ ο Γουάιτ πρόλαβε σωτήρια τον Φόντεν. Στο 31’ ο Γκρος έπιασε αέρα από το ύψος του πέναλτι

Το 2ο μέρος ξεκίνησε δυναμικά και με δύο μαγικά γκολ, ένα για την κάθε ομάδα. Αρχικά στο 48ο λεπτό ο Φόντεν έκανε απίθανη κούρσα από αριστερά, πάτησε περιοχή και με πλασέ έγραψε το 0-2 ενώ στο 50’ ο Τροσάρντ ξεκίνησε από το κέντρο, πέρασε όλη την άμυνα της Σίτι και με σουτ από το πέναλτι μείωσε σε 1-2. Στο 54ο λεπτό ο Γκουαρδιόλα είδε τον Γκιντογκάν να αποχωρεί με πόνο στο γόνατο και καρδιοχτύπησε καθώς ο τελικός του Τσάμπιονς Λιγκ είναι σε λίγες ημέρες.

Στο 58’ tο σουτ του Μπερν κόντραρε στα σώματα και στο 72’ ο Γουέμπστερ με όμορφη κεφαλιά μετά από σέντρα από δεξιά, έγραψε το 2-2. Και μάλιστα στο 76’ ο Λαλάνα πέρασε κάθετα στον Μπερν που με διπλή προσπάθεια έγραψε το 3-2!

Στο 90′ ο Σάντσεθ έσωσε μετά από σουτ του Ζέσους και στην επαναφορά ο Γκαρσία αστόχησε από κοντά.

Μπράιτον (Γρέιαμ Πότερ) : Σάντσεθ, Μπερν, Γουέμπστερ, Μόντερ, Γουάιτ, Γκρος, Αλσάτε (65’ Ζέκιρι), Μπισουμά, ΜακΆλιστερ, Τζαχανμπάκς (49’ Λαλάνα), Γουέλμπεκ (28’ Τροσάρντ)

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γουαρδιόλα) : Έντερσον, Κανσέλο, Στόουνς, Ντίας, Ζιντσένκο Γκιντογκάν (55’ Φερναντίνιο), Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα (77’ Ζέσους), Φόντεν, Μαχρέζ, Τόρες (15’ Γκαρσία)