Στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας ο Φίλιππος Βέροιας!

Στο Final-4 του Κυπέλλου Ανδρών προκρίθηκε ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας της Πυλαίας με 25-30 και θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον ΠΑΟΚ.

Η Πυλαία κυριαρχούσε στα πρώτα 15 λεπτά, όμως η ομάδα της Ημαθίας κατάφερε να πάρει «κεφάλι» στο σκορ και στο ημίχρονο να διατηρεί διαφορά 2 τερμάτων (10-12). Στην συνέχεια, η «ψαλίδα» άνοιξε και ο Φίλιππος έφτασε στην νίκη.

ΠΥΛΑΙΑ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 25-30

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 6-4, 6-7, 8-9, 10-12 (ημίχρονο), 11-16, 14-19, 16-20, 17-24, 18-26, 25-30

ΑΕΣΧ Πυλαίας : Πεχλιβάνης, Ζαφείρης 1, Μπάτζιος 1, Αντωνιάδης, Βραχιολίδης, Ελευθεριάδης 12, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ. 1, Ορφανουδάκης, Κωστακίδης 5, Αλεξανδρίδης 2, Παπαγεωργίου 2, Σκούφας, Αλατσατιάνος 1, Ελέτα

Φίλιππος Βέροιας : Παπαγιάννης 1, Κακαφίκας, Καραγιοβάνης 2, Στανκίδης, Κωστακίδης 9, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος 1, Κουκουτσίδης 2, Τριανταφυλλίδης 7, Μούγιτς 4, Φιλόσογλου Κ., Τσαμήτρος, Φιλόσογλου Β. 2, Μπαλτατζής 2, Σόφρανατς, Πετρομελίδης

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 8-10 (Αποβολές: Κριούτσκοφ 57ο λεπτό απευθείας, Παπαδόπουλος 47ο λεπτό τρία δίλεπτα, Μπαλτατζής 50ο λεπτό τρία δίλεπτα), Πέναλτι: 8/9-5/5