Ρεκόρ μετά από 47 χρόνια για τη Λιντς, ισοπαλία η Φούλαμ στο “Old Trafford” (βαθμολογία)

Δέκατη εκτός έδρας νίκη στην σεζόν για την Λιντς για πρώτη φορά μετά από 47 χρόνια στην πρώτη κατηγορία. Νίκη 2-0 στο Σεντ Μέρις απέναντι στην Σάουθαμπτον.

Με ενθουσιασμό μπροστά στον κόσμο τους οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο δεύτερο λεπτό αλλά ο Κασίγια σταμάτησε εντυπωσιακά τον Άνταμς. Στο 3ο λεπτό ο Άρμστρονγκ με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Ισπανού τερματοφύλακα ενώ στο 17ο λεπτό ο ίδιος πήγε να κάνει δώρο στους γηπεδούχους το γκολ αλλά ο Γουόλκοτ δεν εκμεταλλεύτηκε το δώρο.

Μετά το ημίωρο έπεσε ο ρυθμός, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν την περιοχή αλλά αν και είχαν την κατοχή, η Σαουθάμπτον είχε τις ευκαιρίες.

Στο 37ο λεπτό ο Άνταμς είδε τον Κασίγια να στέλνει εντυπωσιακά την μπάλα κόρνερ από το οποίο μετά από κακή απομάκρυνση του Κασίγια ο Τέλα έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ημίχρονο περιέργως χωρίς γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο με την Σαουθάμπτον να απειλεί και τον Γουόρντ-Πράους να στέλνει με φάουλ την μπάλα στο δοκάρι. Η Λιντς απείλησε και αυτή με τον Μπάμφορντ να είναι άστοχος στο 50ο και το 58ο λεπτό και σταδιακά πήρε τον έλεγχο του αγώνα.

Η Λιντς πήρε το προβάδισμα τελικά με τον Μπάμφορντ στο 73ο λεπτό σε τετ-α-τετ μετά από ασίστ του Ροντρίγκο. Η Λιντς πέτυχε ένα γκολ που δεν μέτρησε σωστά, πίεσε ψήλα ήταν καλύτερη και μόνο στο φινάλε γύρισε πίσω να προστατεύσει το αποτέλεσμα το οποίο κράτησε.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν κυρίως με τον Ινγκς όμως, πήραν μεγάλο ρίσκο και το πλήρωσαν με το τελικό 0-2 από τον Ρόμπερτς στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Για πρώτη φορά μετά την σεζόν 2005/06 η Λιντς νίκησε και στα δύο παιχνίδια της σεζόν την Σάουθαμπτον.

Η Λιντς πέτυχε την 10η νίκη της εκτός έδρας φέτος. Τελευταία φορά που είχε διψήφιο αριθμό νικών εκτός έδρας ήταν την σεζόν 1973/74 όταν και κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Σάουθαμπτον (Ραφλ Χάσενχουτλ) : ΜακΚάρθι, Γουόκερ-Πίτερς, Στίβενς, Βέστεργκαρντ, Σαλίσου, Γουόλκοτ (78′ Ντιαλό), Γουόρντ-Πράους, Άρμστρονγκ, Τζένεπο, Άνταμς (46′ Ινγκς), Τέλα (70′ Ρέντμοντ)

Λιντς (Μαρσέλο Μπιέλσα) : Κασίγια, Έιλινγκ, Γιορέντε (46′ Μπεράρντι), Κούπερ, Ντάλας, Φίλιπς (46′ Στράικ), Αλιόσκι, Ραφίνια, Ροντρίγκο (78′ Ρόμπερτς), Χάρισον, Μπάμφορντ

Την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε τον κόσμο της και πάλι στο γήπεδο, όμως το μυαλό της στον τελικό του Europa League και έμεινε σε ισοπαλία με τη Φούλαμ με σκορ 1-1.

Το παιχνίδι είχε χαμηλό ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια και η Γιουνάιτεντ έδειξε να το αντιμετωπίζει περισσότερο ως υποχρέωση παρά το γεγονός ότι για πρώτη φορά μετά από πολλούς μήνες είχε τον κόσμο στο πλευρό της στο “Ολντ Τράφορντ”

Το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου σημείωσε με υπέροχη εκτέλεση ο Έντισον Καβάνι γράφοντας ιστορία αφού έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του συλλόγου που σε ηλικία άνω τον 33ων ετών πέτυχε τουλάχιστον 10 γκολ σε μια σεζόν μετά τους Ιμπραχίμοβιτς και Τέντι Σέρινγχαμ.

Οι παίκτες του Σόλσκιερ… πάτησαν γκάζι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και είχαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ αρχικά με τον Φερνάντες και εκτέλεση φάουλ και στη συνέχεια με τον Γκρίνγουντ να αποτυγχάνει να νικήσει τον τερματοφύλακα της Φούλαμ σε τετ-α-τετ.

Φούλαμ αξιοποίησε μια από τις ευκαιρίες της και με καρφωτή κεφαλιά του Μπράιαν που σκόραρε για πρώτη φορά στη σεζόν ισοφάρισε σε 1-1 στο 76ο λεπτό.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ) : Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Τουανζέμπε, Σο, ΜακΤόμινεϊ (62′ Ράσφορντ), Φρεντ, Γκρίνγουντ (83′ Αμάντ), Φερνάντες, Πογκμπά, Καβάνι (87′ Φαν Ντε Μπέεκ)

Φούλαμ (Σκοτ Πάρκερ) : Αρεολά, Ρέαμ, Ανταραμπιόγιο, Μπράιαν, Καρβάλιο (63′ Λόφτους-Τσικ), Χάρισον Ριντ (32′ Άντερσεν), Λεμινά, Κόρντομπα-Ριντ, Λούκμαν (89′ Τετέ), Ανγκισά, Καβαλέιρο