Επιστρέφει στα “μεγάλα σαλόνια” ο Ιωνικός!

Μετά από 14 χρόνια, ο Ιωνικός θα αγωνιστεί ξανά στη Super League!

Η ομάδα της Νεάπολης επικράτησε με ανατροπή του Εργοτέλη και επέστρεψε στην κορυφή της Super League 2, που σήμερα έριξε την αυλαία των play off.

Ο Δημήτρης Σπανός και οι παίκτες του πανηγύρισαν έξαλλα στο τέλος, μετά τη σημερινή μεγάλη προσπάθεια κόντρα σε έναν αξιόλογο αντίπαλο.

Ο Εργοτέλης μάλιστα ήταν αυτός που προηγήθηκε με το γκολ του Κοκκίνη ακριβώς με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όμως για ακόμη ένα παιχνίδι φέτος, ο Ιωνικός κατάφερε να αλλάξει της εις βάρος του κατάσταση και να πάρει τη νίκη “χρυσάφι”.

Στο 4ο λεπτό ο Σινγκ μπήκε από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, δοκίμασε το σουτ αλλά η μπάλα πήρε ύψος.

Στο 20’ ο Σερβιλάκης έκανε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας, όμως δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπουτσάκης δοκίμασε το σουτ, ο Αναγνωστόπουλος έπεσε στη γωνία και μπλόκαρε.

Στην πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, ο Εργοτέλης “πάγωσε” τη Νεάπολη! Ο Μανουσάκης έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, γέμισε στην περιοχή και η “χρυσή” αλλαγή του Ταουσιάνη, Σωτήρης Κοκκίνης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1)

Στο 72’ ο Εργοτέλης έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσέλιου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Ματσούκα.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Κρητικούς, ένα λεπτό μετά ο Κατσιμήτρος και ο Μουμίν επωφελήθηκε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα (1-1)

Στο 82’ ο Ιωνικός έκανε την ολική ανατροπή. Ο Πλατέλας κινήθηκε ωραία από τα αριστερά έκανε την παράλληλη πάσα μέσα στην περιοχή και ο Μάναλης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (2-1).
Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ποζατζίδης εκτέλεσε το φάουλ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Αναγνωστόπουλος.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εργοτέλης έμεινε με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Πέιου με δεύτερη κίτρινη κάρτα

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Αμπούντ-Ομάρ, Σινγκ (67’ Πλατέλλας), Παπαγεωργίου, Κύργιας, Κοτσώνης (23’ λ.τ. Μουστάκης / 67’ Μάναλης), Γκοτσούλιας, Μουμίν, Ματσούκας, Ρόλε, Κουϊρουκίδης (67’ Κάστρο)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (64’ Ποζατζίδης), Πέιος, Τσέλιος, Κόλα, Αμπντουλάχι (54’ Μπουτσάκης), Μπουρσέλης (84’ Πατρινός), Κόνραντ (54’ Κοκκίνης), Μανουσάκης (84’ Κούατενγκ)