Στα μπαράζ ανόδου με τον Παναιτωλικό η Ξάνθη

Στην δεύτερη θέση της τελικής κατάταξης της Super League 2, τερμάτισε η Ξάνθη μετά το πέρας των αγώνων play offs.

Η ακριτική ομάδα επικράτησε στην 5η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος με 1-0 επί του Λεβαδειακού, τον ξεπέρασε στη βαθμολογία συγκεντρώνοντας στην ιδιαίτερη αυτή αγωνιστική περίοδο 51 βαθμούς (14 νίκες, 9 ισοπαλίες, 4 ήττες) και θα διεκδικήσει την άμεση επιστροφή της στην Super League 1 μέσα από τον διπλό αγώνα διαβάθμισης με αντίπαλο τον Παναιτωλικό που τερμάτισε στην 13η θέση της Super League 1.

Στο παιχνίδι που έγινε στο Xanthi FC Arena, το τελικό 1-0 υπέρ της Ξάνθης επιτεύχθηκε χάρη στο γκολ του Έμπερτ (76′), για μία ομάδα που είχε και δοκάρι στο α’ μέρος με τον Θανάση Ντίνα.

Στο 17’ ο Πολέτο απείλησε με το πρώτο γκολ στον αγώνα, με το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αναγκάζοντας τον Ίτσο σε μια σπουδαία επέμβαση.

Στο 28’ ο Σιατραβάνης εκτέλεσε το κόρνερ, Τάσος Παπάζογλου έπιασε την κεφαλιά η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Στογιάνοβιτς.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Ξάνθη έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ σε ένα πολύ δυνατό σουτ του Ντίνα από μακριά, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Στογιάνοβιτς.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η σειρά του Συμελίδη από πλευράς Λεβαδειακού, το μακρινό σουτ κατέληξε εκτός εστίας.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Ξάνθη έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Ντίνας έκανε τη σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Σιατραβάνης βρέθηκε απέναντι από τον Στογιάνοβιτς αλλά το σουτ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 63’ ο Έμπερτ εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Τζούρμαν έπιασε την κεφαλιά και μπλόκαρε ο Στογιάνοβιτς.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λεβαδειακού να απειλήσει, ο Ενομό έκανε τη σέντρα, ο Μπιανκόνι έπιασε την κεφαλιά η μπάλα μόλις άουτ.

Για να φτάσουμε στο 76ο λεπτό, όταν η Ξάνθη πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Θανάσης Παπάζογλου έκανε την κεφαλιά πάσα στο σημείο του πέναλτι, ο Σιατραβάνης είδε τον αμαρκάριστο Έμπερτ και ο τελευταίος με πλασέ νίκησε για πρώτη φορά στο ματς τον Στογιάνοβιτς (1-0).

Στο 90ο λεπτό ο Νίλι έχασε καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει για τον Λεβαδειακό, ενώ κοντά στο 2-0 έφτασαν στο 90+3′ οι γηπεδούχοι με τον Θανάση Παπάζογλου.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές) : Ίτσο, Παντελιάδης (64’ Θυμιάνης), Πέτροβιτς, Βέρκερ, Τζούρμαν, Έμπερτ, Παπάζογλου Τ. (49’ Παπάζογλου Θ.), Ντίνας, Τάτος (64’ Σρόιχεν), Μικελτάτζε (28’ Σιατραβάνης), Καπνίδης (49’ Δημούτσος)

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος) : Στογιάνοβιτς, Παναγιώτου, Μύγας, Δημόπουλος (39’ λ.τ. Μεχία), Λιάγκας, Κονέ, Καραχάλιος (79’ Τζιώρας), Πολέτο (62’ Ενομό), Συμελίδης (79’ Νίκας), Νίλι, Μυτίδης (61’ Μπιανκόνι)