Με νίκη ολοκλήρωσαν τη σεζόν τα Χανιά

Με νίκη κόντρα στον Διαγόρα, έριξε την αυλαία της σεζόν η ΠΑΕ Χανιά.

Η ομάδα της Κρήτης επικράτησε με 2-0 και ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα στην 5η θέση της βαθμολογίας, με απολογισμό 11 νίκες, 9 ισοπαλίες και 7 ήττες.

Από την άλλη, ο νεοφώτιστος Διαγόρας είχε μια αξιόλογη πορεία, καθώς τερμάτισε 6ος με απολογισμό 8 νίκες, 6 ισοπαλίες και 13 ήττες.

Οι “κυανόλευκοι” πέτυχαν ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και συγκεκριμένα με τους Σουντουρά και Μπραμπίγια.

Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Κάκκο θέλησε να απειλήσει από μακριά, το σουτ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λαμπίρη.

Στο 6ο λεπτό τα Χανιά έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Μπραμπίγια πάσαρε κάθετα στον Κάσσο, ο τελευταίος πλάσαρε και ο Κωστούλας έδιωξε προ της γραμμής

Στο 18’ τα Χανιά άνοιξαν το σκορ. Η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Σουντουρά, ο οποίος σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα (1-0).

Στο 36’ καλό σουτ από τον Σμυρλή από το ύψος της περιοχής, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Κάρλος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κάσσος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 42’ ο Διαγόρας έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Σμυρλής δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Λαμπίρη.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους (45+1’) ο Σμυρλής πλάσαρε μέσα από την περιοχή, ο Λαμπίρης απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 65’ τα Χανιά πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο Κάρλος έκανε την κάθετη πάσα, ο Μπραμπίγια μπήκε στην περιοχή και με πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (2-0)

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Λαμπίρης, Νίκολιτς (46’ Αναστασόπουλος), Ζιούλης, Γρομητσάρης, Καμαρά, Πλέγας (71’ Μιφτάρι), Κάρλος, Σουντουρά (63’ Καρτσαμπάς), Μπραμπίγια (76’ Δημητριάδης), Βασιλόγιαννης (63’ Διαμαντόπουλος), Κάσσος.

Διαγόρας Ρόδου (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης (70’ Κοντογιάννης), Δημήτρουλας, Νάτσης, Καρατάσιος, Κωστούλας, Μανωλάκης, Μασούρας (70’ Χότζα), Τσιαντούλας (46’ Μπαστακός), Κάκκο (9+1’ Αυγενικού), Σμυρλής (60’ Κοντοχρήστος), Γεωργίου.