Στον τελικό του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός σε ένα ματς “θρίλερ” κόντρα στην ΑΕΚ αν και βρέθηκε στο -9 στο 33′ κατάφερε με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ ήρωα τον αρχηγό του Ιωάννη Παπαπέτρου έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 78-71, με την οποία εξασφάλισε τη πρόκριση του στους τελικούς με 3-1 σκορ.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο για 33′ λεπτά κόντρα στην ΑΕΚ, όμως έχοντας σε μεγάλο δεύτερο ημίχρονο τον Ιωάννη Παπαπέτρου και την άμυνα των παικτών στο τέταρτο δεκάλεπτο να είναι απροσπέλαστη κατάφερε να κερδίσει με 78-71 και να προκριθεί για 18η χρονιά στους τελικούς του πρωταθλήματος που κρίνεται ο τίτλος.

Πλέον ο Παναθηναϊκός περιμένει τον αντίπαλο του στους τελικούς από το ζευγάρι του Προμηθέα με το Λαύριο το οποίο είναι στο 2-1 και σε περίπτωσης πρόκρισης των Πατρινών, θα έχουμε επανάληψη των τελικών του 2019.