Πέρασε νικηφόρα από τη Νάξο η Νίκη Βόλου (βαθμολογία)

Σημαντική εκτός έδρας επικράτηση για τη Νίκη Βόλου, που έφτασε τους 16 βαθμούς και απομακρύνθηκε αισθητά από την επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε με 1-0 της Σαντορίνης, που γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, ωστόσο είναι εξαιρετικά δύσκολο να κινδυνέψει με υποβιβασμό καθώς έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος στον αγώνα ήταν ο Γκονζάλες και συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Δερμιτζάκη.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 21ο λεπτό, όταν ο Τζοβάρας σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Ερρίκο κι έφυγε ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Με την εκτέλεση του κόρνερ από τον Γκαρσία, ο Ροχάνο έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 38′ ξανά η Νίκη στο προσκήνιο, ο Γκολζάλες σούταρε από το ύψος της περιοχής, ο Δερμιτζάκης έπεσε σωστά στη γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ.

Στην πρώτη απειλητική επίσκεψη της Νίκης στο δεύτερο μέρος, προήλθε το 0-1. Στο 58′ ο Γκονζάλες έκλεψε την μπάλα από τον Δερμιτζάκη που ολιγώρησε και με πλασέ από κοντά έκανε το 0-1.

Στο 77′ ο Τζοβάρας σούταρε από τα αριστερά, ο Δερμιτζάκης απέκρουσε με τα πόδια, ο Κρουθ έγινε αποδέκτης της μπάλας αλλά το σουτ κόντραρε και απομακρύνθηκε με τους αμυντικούς της Σαντορίνης προ της γραμμής.

Στο 82′ ο Κουρέλλας βρέθηκε σε καλή θέση αλλά η κεφαλιά του πήρε ύψος.

Στην τελευταία ευκαιρία της Σαντορίνης να ισοφαρίσει και συγκεκριμένα στο 90+4′, ο Μπουντόπουλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα άουτ.

ΑΣ Σαντορίνης (Νίκος Παντέλης) : Δερμιτζάκης, Κουρέλλας, Ερρίκος (86′ Μηνάς), Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Πολύζος (69′ Μαλάι), Ιβανίδης, Σιμιτσής (63′ Μπουντόπουλος), Γιουκούδης, Περογαμβράκης (46′ λ.τ. Ντινιωτάκης), Κανούλας.

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης) : Καραγκιόζης, Καλουτσικίδης, Τζοβάρας (90+1′ Μπιτσάκος), Μπαλάφας, Τσιμπούκας, Αργύρης, Μπόσιο, Μέτσε, Γκονζάλες, Γκαρσία (90+1′ Ντομίνγκεθ), Ροχάνο (70′ Κρουθ)