Δραματικό φινάλε στην Κοζάνη, δεν βόλεψε καμία ομάδα η ισοπαλία (photos)

Ένα απίστευτο φινάλε διαδραματίστηκε στο Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης, ανάμεσα σε ΑΕΠ Κοζάνης και Θεσπρωτό.

Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, με τους «Πόντιους» να μένουν με ένα «γιατί», αφού άνοιξαν το σκορ στο 89ο λεπτό με τον Ντινόπουλο και ισοφαρίστηκαν στο 93’ από τον Σαραντίδη, χάνοντας την ευκαιρία να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Μόνο ως ποδοσφαιρική «αυτοκτονία» μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό που συνέβη το απόγευμα της Κυριακής, αφού η ΑΕΠ Κοζάνης, στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση, δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Θεσπρωτό, δεχόμενη γκολ «μαχαιριά» στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στο βροχερό ΔΑΚ Κοζάνης, οι «βυσσινή» ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας ευκαιρίες για γκολ, ενώ παράλληλα είχαν και την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο δεύτερο μέρος ο Θεσπρωτός παρουσιάστηκε βελτιωμένος, αφού ήταν η σειρά του να γίνει απειλητικός στο παιχνίδι, κάνοντας τελικές προσπάθειες για γκολ στην εστία του Σταυρίδη.

Στο 89ο λεπτό όμως, ο Νίκος Ντινόπουλος που είχε περάσει ως αλλαγή, σκόραρε για το 1-0 της ΑΕΠ Κοζάνης, γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα τόσο από τους παίχτες, όσο και από το τεχνικό επιτελείο, αφού όλοι πίστεψαν πως θα έρθει η πρώτη νίκη της ομάδας στην Football League. Κάτι που δεν πίστεψε όμως ο Σαραντίδης του Θεσπρωτού, ο οποίος στο 93ο λεπτό σκόραρε για τους φιλοξενούμενους, ισοφάρισε σε 1-1, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφήνοντας στην ΑΕΠ Κοζάνης, μία γλυκόπικρη γεύση.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο top-sport.gr

ΑΕΠ Κοζάνης (Ρόμαν Ναντβόρνικ) : Σταυρίδης, Σέλσο, Λι (70’ Σέα), Κοτταρίδης, Παπαδόπουλος, Ντούκα, Πάλλας (78’ Ντινόπουλος), Ταΐρης, Νικολίτσας, Τρομπούκης (85’ Κυριαλάνης), Φωλίνας

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα) : Κίναλης, Γώγος (61’ Πουφλής), Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Μπίκας, Πέντσας (71’ Γώγος Γ.), Σαραντίδης, Σταυρίδης (92’ Κατσής), Γκαντσιέρ, Πατσέκο, Ραμίρεζ