Την τέταρτη θέση κατέκτησε η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη

Με νίκη έκλεισε τη φετινή σεζόν στην Ευρωλίγκα η Αρμάνι Μιλάνο καθώς κέρδισε στον μικρό τελικό του Final Four της Κολωνίας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 83-73 και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Οι δύο ομάδες παρά την απογοήτευση τους από τους οριακούς αποκλεισμούς τους στα ημιτελικά του Final Four από Μπαρτσελόνα και Εφές, πάλεψαν στο παρκέ για τη νίκη, αλλά η Μιλάνο έδειχνε να είναι πιο έτοιμη πνευματικά για το ματς της τρίτης θέσης κλείνοντας με νίκη τη σεζόν.

Για την ιστορία η Αρμάνι Μιλάνο καταλαμβάνει την ίδια θέση σε Final Four όπως και στο τελευταίο της το 1992 στην Κωνσταντινούπολη , ενώ η ΤΣΣΚΑ όπως και το 2018 στο Βελιγράδι έρχεται τέταρτη μην μετρώντας καμία νίκη σε δύο ματς.

Πιο “ζεστή” μπήκε η Μιλάνο στο παιχνίδι της τρίτης θέσης και προηγήθηκε με 12-7 (στο 5′) χάρη στα καλάθια των Μίτσοφ – Ρολ. Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε με επιμέρους σκορ 11-2 παίρνοντας το προβάδισμα με 18-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 23-20 για τους Ρώσους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η Μιλάνο εφάρμοσε ζώνη στην άμυνα κάτι που αρχικά δούλεψε καλά και την βοήθησε να προσπεράσει με 29-27 (στο 15′). Η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε ξανά σε 32-32 (στο 18′) με καλάθι και φάουλ του Σενγκέλια και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ιταλικό επιμέρους σκορ 8-2 και προβάδισμα με 40-34 και την Μιλάνο να έχει 6/12 τρίποντα.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης για τη τρίτη θέση του Final Four της Κολωνίας ξεκίνησε με την Μιλάνο να συνεχίζει να “πυροβολεί” από τα 6,75 (8/14 τρίποντα) και παράλληλα να παίζει άμυνα και έτσι πήρε το μεγαλύτερο της προβάδισμα με 49-41 (στο 24′). Με γρήγορο σερί 8-0 και τον Σενγκέλια να έχει 16 πόντους και 8 ριμπάουντ η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε σε 49-49 (στο 26′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-57 για τη Μιλάνο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μεσίνα μπήκε πιο δυνατά ξανά και με σερί 8-0 σε 5′ λεπτά πήρε το μεγαλύτερο της προβάδισμα με +11 (68-57 στο 35′). 2′ λεπτά πριν το φινάλε η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε 75-69 με τρίποντο του Λούντμπεργκ, αλλά οι Ιταλοί παρέμεναν το μεγάλο φαβορί και στο 1:25 με τρίποντο του Μίτσοφ “κλείδωσαν” τη νίκη (78-69) την οποία πήραν στη λήξη με 83-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-34, 60-57, 83-73.