Έχει…σφυγμό ακόμη ο Αστέρας Βλαχιώτη, υποβιβάστηκε ο Ασπρόπυργος (βαθμολογία)

Ευρεία νίκη για τον Αστέρα Βλαχιώτη στον Ασπρόπυργο, που του διατηρεί τις αμυδρές ομολογουμένως ελπίδες για παραμονή. Υποβιβάστηκε στη Γ Εθνική ο Ασπρόπυργος.

Εξαιρετική απόδοση που συνδυάστηκε με τέσσερα τέρματα “έπιασε” ο Αστέρας Βλαχιώτη στον Ασπρόπυργο, που πέτυχε τέσσερα γκολ και παραμένει (μαθηματικά) στο…κυνήγι της παραμονής.

Κορυφαίος για τους Λάκωνες ήταν ο Μάρτσεφ, που πέτυχε δύο γκολ και μοίρασε άλλο ένα.

Το φιλμ του αγώνα

Η πρώτη πολύ καλή στιγμή στον αγώνα καταγράφηκε στο 11ο λεπτό και συγκεκριμένα για τον Αστέρα, όταν ο Παπουλής σέντραρε από δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Καλλέργης απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο επόμενο λεπτό όμως ο Μάρτσεφ αποδείχτηκε πιο εύστοχος, μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ (0-1).

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα επιβεβαιώθηκε και στο 14′ όταν ο Μπρακαμόντε έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Μάρτσεφ, ο οποίος όμως αυτή τη φορά νικήθηκε από τον Ντμίτροβιτς.

Η πρώτη ευκαιρία για τον Ασπρόπυργο σημειώθηκε στο 21′ όταν ο Μουκίδης σούταρε δυνατά από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα πήρε ύψος και κατέληξε άουτ.

Στο επόμενο λεπτό ξανά ο Αστέρας στο προσκήνιο, σουτ του Καλλέργη η μπάλα μόλις άουτ.

Η επιθετικότητα του Αστέρα ιδιαίτερα έντονη το διάστημα αυτό και στο 28′ διπλασίασε τα τέρματα στο ματς, όταν ο Μπρακαμόντε έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο, βρήκε με κάθετη τον Παπουλή ο οποίος με πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Ντμίτροβιτς (0-2).

Στο 42′ ο Αστέρας έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ αλλά ο δραστήριος Μάρτσεφ σημάδεψε το δοκάρι σε μακρινό σουτ.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο στο 54′ και συγκεκριμένα για τον Ασπρόπυργο, όταν ο Μουκίδης σούταρε με δύναμη από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παϊτέρη.

Στο 80′ οι φιλοξενούμενοι “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη με το τρίτο γκολ στη ματς και πάλι με σκόρερ τον Μάρτσεφ, που βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Ντμίτροβιτς (0-3).

Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα, ο Αστέρας πέτυχε και τέταρτο γκολ στην αναμέτρηση, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Μπρακαμόντε και δημιουργό τον Μάρτσεφ (0-4)

Ασπρόπυργος (Ηλίας Φυντάνης): Ντμίτροβιτς, Παπαθανασίου (72′ Κατίδης), Αργυρόπουλος, Θεοδώρου (46′ Τριποτσέρης), Να, Ζαχαράκης, Μουκίδης Β., Ζαχαρός (30′ Βασιλείου), Τραορέ, Λάμπογλου (46′ Μαρούδας), Κυριαζής

Αστέρας Βλαχιώτη (Παναγιώτης Γκουτσίδης) : Παϊτέρης, Μπρακαμόντε, Μάρτσεφ, Καρβούνης, Κορνέζος, Νικολάου, Σκεντεράι, Τουλίκας (64′ Πρίκας), Παπούλης (78′ Βερνάρδος), Παπουτζίδης (61′ Ζαΐμι), Καλλέργης