Ο Μολαϊκός έκανε τη…ζημιά στον συντοπίτη!

Ο Μολαϊκός επικράτησε 1-0 του Πανγυθεατικού στο Λακωνικό ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Όπως αναφέρει το isports, με αυτή τη νίκη ο Μολαϊκός ανέβηκε στους 11 βαθμούς, ισόβαθμος με τον Πανγυθεατικό ο οποίος βρίσκεται πάνω από την ομάδα των Μολάων αφού το πρώτο κριτήριο στις ισοβαθμίες είναι η διαφορά τερμάτων. Ο Πανγυθεατικός έχει διαφορά τερμάτων +3, 13 γκολ υπέρ και 10 κατά, ενώ ο Μολαϊκός διαφορά τερμάτων -5, 8 υπέρ και 13 κατά.

Οι μπλε του Γυθείου είχαν δοκάρι στο 30ο λεπτό με τον Σαμπατάκο και καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ με τους Σαμπατάκο, Σουκούλι, Μπερδούση και Πανταζή.

Ο Χάμος απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Ζαραφέτα στο 62ο λεπτό. Το πέναλτι είχε κερδίσει ο Σαμπατάκος.

Tην τελευταία αγωνιστική ο Πανγυθεατικός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον τρίτο της βαθμολογίας, Άγιο Ιερόθεο ενώ ο Μολαϊκός υποδέχεται την Κορωνίδα Κοιλάδας.

Οι δυο ομάδες της Λακωνίας θέλουν φυσικά μόνο την νίκη στους αγώνες τους και είναι ιδιαίτερα σημαντικό και το σκορ της νίκης αφού θα μετρήσει σε πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία ή ακόμη και με τον Ερμή Μελιγούς που αγωνίζεται στο Δημοτικό Στάδιο Σκάλας – θα πρέπει να ηττηθεί η ομάδα της Αρκαδίας για να παραμείνει στους 14 βαθμούς. O Ερμής Μελιγούς έχει διαφορά τερμάτων -2, 9 γκολ υπέρ και 11 κατά.

Το καλύτερο σενάριο είναι δυο νίκες για τις ομάδες της Λακωνίας – Πανγυθεατικός εκτός με Άγιο Ιερόθεο και Μολαϊκός με σκορ 2-0 το λιγότερο εντός με την Κορωνίδα Κοιλάδας η οποία έχει υποβιβαστεί και βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου – ήττα του Ερμή Μελιγούς στη Σκάλα και ο Φοίνικας Νέας Επιδαύρου να μην νικήσει της Κηφισιάς. Σε αυτό το σενάριο θα παραμείνουν στη Γ’ Εθνική και οι τρεις ομάδες της Λακωνίας.