Ευρεία νίκη για τον Ολυμπιακό, παραμένει στα…κόκκινα ο Θεσπρωτός (βαθμολογία)

Άλλος ήθελε τη νίκη και τους βαθμούς (Θεσπρωτός), άλλος πήρε το τρίποντο (Ολυμπιακός) στη Νεάπολη του Βόλου.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας βρίσκεται στο -2 από τη γραμμή του υποβιβασμού και κάθε ματς είναι “τελικός”, όπως το σημερινό, που όμως δεν είχε την κατάληξη που ήθελε.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έφτασε στο ευρύ 4-2, που είναι η τρίτη συνεχόμενη νίκη μετά το 1-0 στις Σέρρες και το 2-0 κόντρα στον Αλμωπό.

Το φιλμ του αγώνα

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τον Ολυμπιακό και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό όταν ο Τσαγκαλίδης πάσαρε από αριστερά στον Μπουτζίκο, αυτός έκανε τη σέντρα και ο Βασιλούδης με σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 14′ ξανά οι γηπεδούχοι στο προσκήνιο, ο Μπουτζίκος έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Παπαδημητρίου πήρε την κεφαλιά και ο Κίναλης μπλόκαρε.

Δύο λεπτά αργότερα, στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ των γηπεδούχων, ο Θεσπρωτός πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν ο Πατσέκο έγινε αποδέκτης της μπάλας, σέντραρε παράλληλη στη μεγάλη περιοχή και ο Μπίκας πέτυχε το 0-1.

Η πίεση του Ολυμπιακού για την ισοφάρισε επέφερε καρπούς με τη συμπλήρωση 32 λεπτών στον αγώνα. Τσαγκαλίδης έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κίναλη (1-1)

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Θεσπρωτός απείλησε με το δεύτερο τέρμα, όταν ο Γώγος σούταρε δυνατά αλλά ο νεοεισελθόντας Λαδάς (τραυματίστηκε ο Ξενοδόχοφ) μπλόκαρε.

Στο 38′ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν. Ο Παπαδημητρίου έκανε την πάσα στον Βασιλούδη, αυτός βγήκε τετ α τετ με τον Κίναλη, ο τερματοφύλακας του Θεσπρωτού απέκρουσε, και στο ριμπάουντ ο Παπαδημητρίου απέτυχε να πιάσει το σουτ.

Στο 43′ ο Παπαδημητρίου ξανά στο προσκήνιο, το γυριστό σουτ που επιχείρησε κατέληξε μόλις άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν με την ανατροπή, όταν ο Βουκελάτος εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η μεγάλη πίεση του Ολυμπιακού καρποφόρησε πριν βγει το ημίχρονο. Ο Βουκελάτος σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Κίναλης απέκρουσε, η μπάλα στρώθηκε στον Τσαγκαλίδη και αυτός με πανομοιότυπο τρόπο πέτυχε το 2-1.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν και τρίτο γκολ. Ο Βασουλούδης κινήθηκε ωραία από αριστερά και με σπουδαία επινόηση, “κρέμασε” τον Κίναλη, γράφοντας το 3-1 για τον Ολυμπιακό.

Στο 51′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το δεύτερο γκολ. Ο Πατσέκο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπίκας έπιασε την κεφαλιά έστειλε και η μπάλα τράνταξε ο αριστερό δοκάρι του Λαδά.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, η ομάδα της Ηγουμενίτσας απείλησε ξανά όταν ο Σαραντίδης έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής.

Στο 66′ ο Βασιλούδης δοκίμασε το σουτ, η μπάλα πέρασε δύο μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κίναλη.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Πέντσας βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

Στο 86′ ο MVP Τσαγκαλίδης πάσαρε στον Ερέρα, αυτός έβγαλε τετ α τετ τον Παπαδημητρίου, ο οποίος νικήθηκε από τον Κίναλη.

Ένα λεπτό μετά, ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει τέσσερα τα τέρματα του όταν ο Ερέρα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φιλίποβιτς έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι του Κίναλη.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Θεσπρωτός μείωσε το σκορ, μετά τη σέντρα ακριβείας του Πατσέκο και προβολή του Πέντσα (3-2).

Αυτό όμως δεν ήταν το τελευταίο γκολ στο ματς, καθώς στο επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός πέτυχε το 4-2 με σκόρερ τον Ιγκόρ Φιλίποβιτς, που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κίναλη.

Ολυμπιακός Βόλου (Βασίλης Βούζας) : Ξενοδόχοφ (34′ λ.τ. Λαδάς), Σκοπελίτης, Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Κόλα, Τσαγκαλίδης, Βουκελάτος (67′ Χολέβας), Βασιλούδης (82′ Πέλκας), Κατσούκης (82′ Ερέρα), Παπαδημητρίου.

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα) : Κίναλης, Σαραντίδης, Σταυρίδης (76′ Καζβιρόπουλος), Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Γώγος Τ., Διγκόζης (64′ Πέντσας), Μπίκας, Γκανσιέρ. Πατσέκο, Ραμίρες.