Ξανά στην κορυφή του 9ου ομίλου η Ζάκυνθος! (βαθμολογία)

Μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι, που κρίθηκε με γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ζάκυνθος επέστρεψε στην κορυφή και φαντάζει το ακλόνητο φαβορί για τη συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου.

Η ομάδα του Ιονίου είχε και πάλι ως “από μηχανής Θεό” τον Σούρμπη, ο οποίος βρέθηκε στην κατάλληλη θέση μέσα στην περιοχή του Κοντογιώργη και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, όπως έπραξε και στο ματς με τον Παλληξουριακό.

Από την άλλη, οι Πατρινοί βρίσκονται με το…ενάμιση πόδι στο τοπικό πρωτάθλημα της Αχαΐας, καθώς τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, βρίσκονται στο -8 από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Τα γκολ του αγώνα

Στο 10ο λεπτό και στην πρώτη καλή στιγμή στο ματς, η Θύελλα άνοιξε το σκορ με τον Αγγελή. Ο σκόρερ εκμεταλλεύτηκε την κάθετη μπαλιά από τον Αποστολόπουλο και άνοιξε το σκορ (1-0).

Στο 36′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι όταν ο Κάμερον σούταρε και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μανθόπουλου. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Μιγκέλ Κούνια (1-1)

Στο 66′ ο νεαρός Κακολύρης, που είχε περάσει ως αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοντογιώργη (1-2)

Στο 90′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Παναγόπουλου με τον βοηθό να σηκώνει την σημαία και τον διαιτητή θα δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αγουρίδης (2-2)

Στο 90+6′ ο Σούρμπης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μέσα σε αποθέωση! (2-3)

Θύελλα Πατρών: (Σάκης Πεφάνης) : Κοντογιώργης, Κωνσταντινίδης Ν., Αδαμόπουλος, Μανθόπουλος, Παναγόπουλος, Αγουρίδης, Αγγελής, Αποστολόπουλος (71′ Στεργίδης), Τσότρας (51′ λ.τ. Βέρρας), Κωνσταντινίδης Κ. (63′ Τσίμπισης), Ντίνος

AΠΣ Ζάκυνθος: (Απόστολος Τζαμαλής) : Πατσογιώργος, Στίλα, Τζατζανάς, Τραγούδας, Καλλιβωκάς, Σούρμπης, Κονδύλης (46′ Καψάσκης), Σπίρι (46′ Κακολύρης), Κάμερον, Κονογκάγια, Κούνια