Νίκη παραμονής για τον Απόλλωνα Πόντου (βαθμολογία)

Αυτό που ήθελε το πήρε από το σημερινό εξ αναβολής ματς της 13ης αγωνιστικής ο Απόλλων Πόντου.

Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού Βόλου, που δεν έχει πλέον κίνητρο καθώς τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στη Football League, και έφτασε τους 17 βαθμούς, έναν περισσότερο από τους ΠΟ Τρίγλιας (τον αντιμετωπίζει στο τελευταίο εξ αναβολής ματς) και Θεσπρωτό, που βρίσκονται πάνω στη γραμμή του υποβιβασμού.

Παίκτης του ματς ήταν ο πρώην “ερυθρόλευκος” Δεινόπαπας, που πέτυχε και τα δύο γκολ των Απολλονιστών.

Μετά από ένα ανούσιο πρώτο μισάωρο και στην πρώτη φάση στις δύο εστίες, ο Απόλλων προηγήθηκε στο σκορ. Ο Δαλιανόπουλος έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Δεινόπαπας με προβολή νίκησε στον Λαδά (1-0).

Έπρεπε να συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα για να καταγραφεί η πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι. Ο Μπέικος σέντραρε από δεξιά και ο Πολίτης πρόλαβε τον Παπαδημητρίου, πριν ο τελευταίος γίνει απειλητικός.

Στο 68′ ο καλύτερος Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος είχε μία ακόμη καλή στιγμή, όταν το σουτ του Παπαδημητρίου απέκρουσε ο Πολίτης.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Απόλλωνα να απειλήσει. Ο Δαλιανόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Δεινόπαπας έπιασε το γυριστό σουτ και η μπάλα τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Λαδά.

Ανέβασε “στροφές” ο Απόλλων στα τελευταία λεπτά και στο 74΄είχε μια ακόμη ευκαιρία όταν ο δραστήριος Δενόπαπας βγήκε απέναντι από τον Λαδά, αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε σωτήρια.

Ο ίδιος παίκτης ήταν πρωταγωνιστής και τρία λεπτά αργότερα, με τον Φιλίποβιτς να κάνει τελευταία στιγμή την προβολή και να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Στο 78′ ο Σαββίδης αυτή τη φορά έφτασε κοντά στο γκολ για τους γηπεδούχους, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 81′ η πλάστιγγα έγειρε οριστικά προς την πλευρά του Απόλλωνα, που σημείωσε το δεύτερο γκολ στο ματς και πάλι με τον Δεινόπαπα (2-0)

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης) : Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Ζήσης, Βαφειάδης (38′ λ.τ. Γιακουστίδης), Μουρατίδης, Δεινόπαπας, Φράγκος, Αρμενάκης, Καλογέρης, Αντωνιάδης, Χατζηαναστασίου.

Ολυμπιακός Βόλου (Βασίλης Βούζας) : Λαδάς, Πέλκας (82′ Βασιλούδης), Ρόκας, Χολέβας, Φιλίποβιτς, Κόλα, Κολέλα (64′ Πατρώνης), Σκοπελίτης, Μπέικος, Νικλητσιώτης, Παπαδημητρίου.