Μία νίκη μακριά από τη Basket League o Ολυμπιακός, απίστευτο ματς με δύο παρατάσεις στην Ελευθερούπολη

Άνετη νίκη στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό, στο πρώτο παιχνίδι για τα play off ανόδου στη Basket League.

Οι “ερυθρόλευκοι”, στη…σκιά της ανακοίνωσης του Βασίλη Σπανούλη πως σταματά το μπάσκετ, είχαν εύκολο έργο κόντρα στον Πανερυθραϊκό (80-55) και με σκορ 3-0, περνά στον τελικό της διαδικασίας, όπου θα αντιμετωπίσει το Μαρούσι.

Την ίδια ώρα, οι “κιτρινόμαυροι” περνούσαν νικηφόρα από την Ελευθερούπολη με σκορ 106-102, μετά από δύο(!) παρατάσεις.

Στο ματς αυτό “έσπασαν” στην κυριολεξία καρδιές, με τους Καβαλιώτες να κάνουν ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο στην κανονική διάρκεια και να οδηγεί το ματς στην πρώτη παράταση.

Εκεί το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο και με καλάθι στο τέλος, οι γηπεδούχοι έμειναν ξανά στη διεκδίκηση μέσω της δεύτερης παράτασης, όπου μίλησε η εμπειρία των παικτών του Αμαρουσίου, που θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα δύο νικών τον Ολυμπιακό.

Τα αποτελέσματα :

Ολυμπιακός – Πανερυθραϊκός  80-55 (3-0 στις νίκες)
ΓΣ Ελευθερούπολης – Μαρούσι  102-106 παρ., 91-91 παρ., 79-79 κ.α. (0-3 νίκες)

Τα φύλλα αγώνα :

Ολυμπιακός-Πανερυθραϊκός 80-55
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Αναστασίου-Μαρτινάκος (Ζερδεβάς)
Δεκάλεπτα: 23-9, 35-26, 56-39, 80-55
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 9 (1), Μωραΐτης 17 (2), Νικολαΐδης 7 (1), Καμπούρης 5 (1), Τσόχλας 4 (1), Σκουλίδας 14 (4), Δρίτσας 3 (1), Χρηστίδης 9, Οικονομόπουλος, Τσάμης 12 (1).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Ντουζίδης, Βουγιούκας 10, Σκάνδαλος, Καμπουρίδης 9 (1), Στάθης, Παπανικολάου 2, Στασινόπουλος 2, Αθανασούλας 13 (2), Βαρδής, Φιλιππάκος 19.

Ελευθερούπολη-Μαρούσι 102-106
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λόρτος-Παπαθανασίου (Μπρίγκος)
Δεκάλεπτα: 18-23, 38-45, 57-65, 79-79, 91-91 (α’ πρτ.), 102-106 (β’ πρτ.)

*Η στατιστική του αγώνα λόγω τεχνικού προβλήματος θα δημοσιευτεί με μικρή καθυστέρηση.