Πέρασε από τον Ασπρόπυργο η Ρόδος και τερμάτισε δεύτερη

Με νίκη ολοκλήρωσε τη σεζόν η Ρόδος και τερμάτισε στη δεύτερη θέση του Νοτίου Ομίλου της Football League.

Η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου επικράτησε εύκολα του Ασπρόπουργου και με τους 30 βαθμούς, ολοκλήρωσε μια ιδιαίτερη παραγωγική χρονιά και μάλιστα ως νεοφώτιστη.

Το γκολ του Αρναρέλλη στο πρώτο μέρος και η αποβολή του Τζανουλίνου για τους γηπεδούχους, ήταν τα κυριότερα στοιχεία του ματς, με τον Λίχτι να “κλειδώνει” προς το τέλος τη νίκη για τους “πράσινους”.

Πρώτη απειλή στο ματς στο 16ο λεπτό, όταν ο Νικολόπουλος δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ.

Στο επόμενο λεπτό όμως ο Αρναρέλλης ήταν πιο εύστοχος, καθώς έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Γκέκα (0-1)

Στο 26′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το δεύτερο γκολ. Ο Βουργουτζής σέντραρε με στόχο τον Αρναρέλλη, ο τελευταίος πρόλαβε την έξοδο του Γκέκα όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 32′ η πρώτη καλή στιγμή για τον Ασπρόπυργο, όταν ο Τζανουλίνος εκτέλεσε το φάουλ και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Αθανασόπουλος.

Στγο 39′ ξανά οι γηπεδούχοι κοντά στο 1-1, σε σουτ του Τραορέ που απέκρουσαν αντίπαλοι αμυντικοί.

Μετά από ένα μέτρι πρώτο 20λεπτό στο δεύτερο μέρος, ο Ασπρόπυργος βρέθηκε να παίζει με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Παπαθανασίου.

Στο 67′ ο Δελαπόρτας εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 74′ οι “πράσινοι” κλείδωσαν τη νίκη με δεύτερο γκολ, όταν ο Λίχτι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Γκέκα (0-2).

Ασπρόπυργος (Ηλίας Φυντάνης) : Γκέκας, Αργυρόπουλος, Θεοδώρου, Παπαθανασίου, Βασιλείου, Να, Τζανουλίνος, Λάμπογλου, Μαρούδας, Τραορέ, Κατίδης.

ΑΣ Ρόδου (Κώστας Βελιτζέλος) : Αθανασόπουλος, Παγώνης, Πεχλιβανόπουλος, Χίσι (46′ Ριτάκο), Μακρυδημήτρης, Δελαπόρτας, Μαρτσάκης, Καραγεώργης, Νικολόπουλος, Αρναρέλλης, Βουργουτζής.