Ολυμπιακοί Αγώνες : Η Γαλλία κέρδισε τις ΗΠΑ!

Ο γαλλικός… εφιάλτης ξαναζωντάνεψε για τις ΗΠΑ!

Η Γαλλία ανέτρεψε διαφορά 10 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τους Αμερικανούς 83-76, σχεδόν με πανομοιότυπο τρόπο που το είχε κάνει και πριν από δύο χρόνια στην πόλη Ντονγκουάν της Κίνας στον προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019!

Ο Evan Fournier (28 πόντοι) ήταν ο ηγέτης των “μπλε”, ενώ καθοριστική παρουσία είχαν και οι Rudy Gobert (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Nando De Colo (13 πόντοι) για την ομάδα του Vincent Colet, η οποία σημείωσε την πρώτη νίκη στην ιστορία των αναμετρήσεων μεταξύ των δύο χωρών σε Ολυμπιακούς Αγώνες έπειτα από έξι ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Οι Γάλλοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο (5-2 στο 2’, 9-6 στο 4’), αλλά οι Αμερικανοί επιτάχυναν το ρυθμό και αυτό λειτούργησε προς όφελος τους, καθώς πέτυχαν μερικά εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο και ξέφυγαν στο σκορ. Μετά το τρίποντο του Durant που έκανε το σκορ 9-11 στο 4’, η ομάδα του Gregg Popovich δεν έχασε ξανά το προβάδισμα για πολλή ώρα. Στη συνέχεια οι ΗΠΑ κατόρθωσαν να δημιουργήσουν μία διαφορά 5-8 πόντων, η οποία έφτασε μέχρι το +9 στο 9’ (13-22) και σε διψήφια τιμή στο 19’ (35-45). Στο 2ο ημίχρονο, πάντως, το σκηνικό άλλαξε άρδην.

Η ομάδα του Colet σκλήρυνε την άμυνά της, τα μακρινά σουτ των Αμερικανών έπαψαν να βρίσκουν στόχο με συνέπεια (είχαν 6/16 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο και 4/16 στο 2ο) και η παρουσία του Gobert κάτω από τα δύο καλάθια έκανε δύσκολη την πρόσβαση στο καλάθι και βοήθησε τους “μπλε” να ελέγξουν τα ριμπάουντ (42-36) και να δεχτούν μόνο τέσσερις πόντους μετά την ανάπαυλα στο ανοιχτό γήπεδο -οι ΗΠΑ είχαν 11 στο 1ο ημίχρονο. Την ίδια ώρα οι Γάλλοι άρχισαν να σουτάρουν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση (είχαν 1/11 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο και 7/16 στο 2ο) και κάπως έτσι δεν άργησαν να πάρουν στα χέρια τους τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Στο 28’ οι “μπλε” πήραν το προβάδισμα (55-54) για πρώτη φορά μετά το 4ο λεπτό (9-8) και έκλεισαν την 3η περίοδο με διαφορά έξι πόντων (62-56). Η αμερικανική αντίδραση υπήρξε άμεση πάντως. Στα επόμενα πέντε λεπτά οι Αμερικανοί “έτρεξαν” ένα επιμέρους 1-13, προηγήθηκαν με 63-69 στο 35’ και με 67-74 στο 37’. Κάπου εκεί όμως, τα… φαντάσματα του Ντονγκουάν έκαναν την εμφάνισή τους.

Οι Γάλλοι έκαναν ένα σερί 11-0, καθώς με τρίποντο του Fournier προηγήθηκαν 76-74 με 59,7’’ να απομένουν για τη λήξη και έπειτα από ένα άστοχο δίποντο του LaVine και δύο (άστοχα) τρίποντα των Durant, Holiday, ο άσος των Celtics έκανε το σκορ 78-74 με 2/2 βολές 21,8’’ πριν από τη λήξη. Στη συνέχεια ο Fournier έκλεψε και τη μπάλα από τα χέρια του Lillard, κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και με 3/4 βολές ουσιαστικά “καθάρισε” το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 37-45, 62-56, 83-76

Γαλλία (Colet): Luwawu 2, Heurtel 5 (1), Batum 5 (1), Yabusele 6, Fournier 28 (7/10 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 λάθη), De Colo 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Poirier 3, Gobert 14 (5/6 δίποντα, 4/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Cornelie, Fall 7.

ΗΠΑ (Popovich): Johnson, LaVine 8 (2), Lillard 11 (3/9 τρίποντα), Durant 10 (3/6 δίποντα, 1/6 δίποντα, τρίποντα), Middleton, Tatum 9 (1), McGee 2, Holiday 18 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Adebayo 12 (10 ριμπάουντ), Green 2, Booker 4.