Κατηγορίες
Αθλήματα

Τόκιο 2021 – Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών για την Τρίτη 27/7

Οι ρακέτες του τένις και του πινγκ πονγκ θα πρωταγωνιστήσουν στις ελληνικές συμμετοχές της Τρίτης (27/7), αφού αγωνίζονται τόσο ο Στέφανος Τσιτσιπάς, όσο η Μαρία Σάκκαρη, αλλά και ο Παναγιώτης Γκιώνης. Δεύτερο ματς για την Εθνική πόλο.

Η Μαρία Σάκκαρη θα βρεθεί για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα στο κορτ, με αντίπαλο την Αλίνα Σβιτόλινα! Στις 05:00 τα ξημερώματα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα διεκδικήσει την πρόκριση για τον 3ο γύρου του τουρνουά ανδρών, κόντρα στον Φράνσις Τιαφόε.

Ενώ και ο Παναγιώτης Γκιώνης, μετά την πρεμιέρα του, η οποία δεν μεταδόθηκε από την ΕΡΤ και ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών, πέφτει στη μάχη της πρόκρισης (04:00). Αντίπαλος του ο Γκιουνγκσικ Ζέονγκ (Ν.Κορέα).

Τέλος, η Εθνική πόλο, μετά τον θρίαμβο της πρεμιέρας κόντρα στην Ουγγαρία (10-9), αντιμετωπίζει την Ιταλία (09:30), με στόχο το « 2 στα 2».

Οι ελληνικές συμμετοχές της Τρίτης 27/7 :

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Tokyo Aquatics Centre

800μ. ελεύθερο ανδρών – Προκριματικές σειρές

-Δεύτερη σειρά (14:21): Δημήτρης Μάρκος

ΤΕΝΙΣ

Ariake Tennis Centre Court

-Δεύτερος γύρος μονό ανδρών (05:00): Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον του Φράνσις Τιαφόε (ΗΠΑ)

-Τρίτος γύρος μονό γυναικών (η ώρα του αγώνα θα ανακοινωθεί εντός της ημέρας): Μαρία Σάκκαρη εναντίον της Αλίνα Σβιτόλινα (Ουκρανία)

ΠΟΛΟ

Tatsumi Water Polo Centre

-Αγώνας A’ ομίλου (09:30): Ιταλία – Ελλάδα

ΤΖΟΥΝΤΟ

Nippon Budokan Mat 1 (05:00-09:30)

-Κατηγορία -81κ. ανδρών: Προκριματικός γύρος: Αλέξης Ντανατσίδης εναντίον Αντουάν Βαλουά-Φορτιέ (Καναδάς)

-Κατηγορία -81κ. ανδρών: Προημιτελικοί – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

11:00 – 13:50

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Ρεπεσάζ – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Ημιτελικοί – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Τελικός – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Tokyo Metropolitan Gym (Table 1)

-Μονό ανδρών: Τρίτος γύρος (04:00): Παναγιώτης Γκιώνης εναντίον του Γιούνγκσικ Ζέονγκ (Ν. Κορέα)

-Μονό ανδρών: Γύρος των 16 (10:30-15:30) – Παναγιώτης Γκιώνης (εφόσον προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Fujisawa

-Laser Radial Γυναικών – Ιστιοδρομίες 5-6 (06:05): Βασιλεία Καραχάλιου – ιστιοδρομία 5

Kamakura

-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-2 (07:05): Ιωάννης Μιτάκης – ιστιοδρομία 1

error: Protected