Champions League – “Μισή” πρόκριση για Σαχτάρ και Μονακό, “τριάρα” η Αϊντχόφεν

Ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στα play off του Champions League απέκτησε η Μάλμε έναντι της Ρέιντζερς μετά τη νίκη της με 2-1 στο «Ελέντα Στάντιον».

Η ομάδα που θα προκριθεί από αυτό το ζευγάρι θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην επόμενη φάση, με την προϋπόθεση, βέβαια, να περάσουν οι «ερυθρόλευκοι» το εμπόδιο της Λουντογκόρετς.

Οι πρωταθλητές Σκωτίας έμειναν «ζωντανοί» στο παιχνίδι της πρόκρισης χάρις στο γκολ του Ντέιβιτς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μέχρι τότε οι Σουηδοί είχαν «καθαρό» προβάδισμα με 2-0, με τα τέρματα των Ρίεκς (47΄) και Μπιρμάντσεβιτς δύο λεπτά αργότερα.

Η Μονακό βρίσκεται «αγκαλιά» με την πρόκριση στα play off, μετά το 2-0 στην Τσεχία επί της Σπάρτα Πράγας (Τσουαμενί και Βόλαντ οι σκόρερ των «Μονεγάσκων»), όπως και η Αϊντχόφεν με το 3-0 στο «Φίλιπς Στάντιον» επί της Μίντιλαντ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος στο διάστημα 19΄-32΄, με τα γκολ των Μαντουέκε, Γκέτσε και Γκάκπο.