Serie A : Με “τεσσάρες” συνέχισαν Μίλαν και Ρόμα (vids)

Βραδιές στο…ρελαντί για Μίλαν και Ρόμα, που πέτυχαν τέσσερα γκολ κόντρα σε Κάλιαρι και Σαλερνιτάνα.

Χαρακτηριστικό είναι πως στο San Siro, το 4-1 διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, σε ένα από τα πιο παραγωγικά πρώτα 45λεπτα στην Ευρώπη. Ο Τονάλι έβαλε μπροστά στο σκορ τους Μιλανέζους (12′), όμως η Κάλιαρι ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα με γκολ του Ντεϊολά.

Η Μίλαν όμως δεν είχε όρεξη για αστεία και μέχρι την ανάπαυλα πέτυχε τρία γκολ με τους Λεάο και δύο του Ζιρού, το δεύτερο με πέναλτι.

Την ίδια ώρα στο Arechi, η Ρόμα ήταν καταιγιστική και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη νεοφώτιστη Σαλερνιτάνα. Στο ματς αυτό απεναντίας, όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα με τους Πελεγκρίνι, Βερετού, Έιμπραχαμ το 0-4 ξανά με τον Πελεγκρίνι.