Serie A : Μεγάλο “διπλό” της Βενέτσια στο Carlo Castellani (vid)

Με τον καλύτερο τρόπο συνδυάστηκε η επιστροφή στη δράση μετά τους αγώνες των Εθνικών ομάδων για τη νεοφώτιστη Βενέτσια.

Η ομάδα του Πάολο Ζανέτι επικράτησε με 2-1 της Έμπολι στο Carlo Castellani και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Κόντρα στην έτερη νεοφώτιστη της Serie A., ο Τόμας Χένρι άνοιξε το σκορ στο 13′ και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο (0-1).

Στο 68′ ο Νταβίντ Οκερέκε, ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με την Έμπολι να δίνει μεν ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά με το εύστοχο πέναλτι του Μπαχράμι, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Έμπολι (Αουρέλιο Αντρεατσόλι) : Βισάριο, Μαρκίτσα, Στογιάνοβιτς (83′ Χέντερσον), Λουπέρτο, Ισμαϊλι (46′ Τονέλι), Ρίτσι (62′ Στούλατς), Μπαντινέλι (46′ Ντι Φραντσέσκο), Χάας, Μπαχράμι, Κουτρόνε, Μαντσούσο (62′ Πιναμόντι)

Βενέτσια (Πάολο Ζανέτι) : Λετσερίνι (46′ Μένπα), Σνεγκ (46′ Μολινάρο), Ματσόκι, Τσεκαρόνι, Καλντάρα, Μπούσιο, Φιορντιλίνο (54′ Τσέρνιγκοϊ), Τζούνιορ Βάκα (67′ Οκερέκε), Γιόνσεν, Αράμου (33′ Χέιμανς), Χένρι